Ukrainalaisnuoret Espoossa

13.8.2026 10.50
Ryhmäkuva nuorista ja kaupunginjohtajasta.
Ukrainalaisryhmä tapasi tiistaina Espoon kaupunginjohtaja Kai Mykkäsen.

Joukko nuoria ukrainalaisesta ystävyyskaupungistamme Kryvyi Rihistä viettää tämän viikon Espoossa. Sodan keskeltä saapuneille nuorille vierailun tärkeimpiä kokemuksia ovat olleet kohtaamiset espoolaisten ikätovereiden kanssa.

Haluamme tarjota nuorille mahdollisuuden hengähtää arjesta, nauttia luonnosta ja rauhasta sekä tutustua espoolaiseen koulutusjärjestelmään ja paikallisiin nuoriin.

Espooseen saapunut 17 nuoren ja kolmen aikuisen ryhmä tapasi tiistaina kaupunginjohtaja Kai Mykkäsen ja tänään he vierailevat Etelä-Tapiolan ja Otaniemen lukioissa. Mykkänen pitää vierailua tärkeänä osana kaupunkien välistä kumppanuutta.

”Nämä nuoret ovat Kryvyi Rihissä eläneet lähellä taisteluiden rintamaa ja jatkuvien pommitusten varjostamina jo neljä vuotta. Se on lapselle iäisyys. Pidämme tärkeää, että voimme tarjota heille edes hengähdystauon kesäleirillä Espoossa. Samalla haluamme rakentaa pysyviä yhteyksiä espoolaisten ja ukrainalaisten nuorten välillä sekä vahvistaa tärkeää ystävyyskaupunkisuhdettamme”, Mykkänen sanoi.

Uusia ystävyyssuhteita espoolaisten nuorten kanssa

Jokaisella espoolaislukiolla on ystävyyslukio Kryvyi Rihissä. Tänään aamupäivästä vieraat tutustuivat Etelä-Tapiolan lukioon ja iltapäivästä Otaniemen lukioon. Päivän aikana ukrainalaisnuoret tutustuivat suomalaiseen lukio-opiskeluun, ja heillä oli mahdollisuus solmia uusia ystävyyssuhteita espoolaisten nuorten kanssa.

Espoon lukioilla on ollut paljon yhteyksiä Kryvyi Rihin lukioihin. Esimerkiksi Espoon lukioiden viime talvena järjestämä Valoa ja lämpöä Ukrainaan -keräys onnistui erinomaisesti. Samoin vuosi sitten Eurooppa-päivänä pelattu jalkapallo-ottelu, jossa Suomen ukrainalaisten yhdistyksen joukkue kohtasi Espoon lukio-opiskelijoista kootun sekajoukkueen. Tapahtuman hyväntekeväisyysbuffetilla kerättiin rahaa Kryvyi Rihin hyväksi. Säännöllinen ja monimuotoinen yhteydenpito lukioiden välillä on saanut voimansa opiskelijoiden luovuudesta ja empatiasta.

Yhteistyö on laajentunut myös ammattikoulujen, korkeakoulujen ja yliopistojen suuntaan. Aalto-yliopisto, Metropolia ja Omnia ovat olleet mukana edistämässä kasvatus- ja koulutusyhteistyön syventämistä.

Kryvyi Rih merkittävä raskaan teollisuuden keskus Ukrainassa

Kryvyi Rih on Espoon ystävyyskaupunki ja vierailu on osa kaupunkien välistä pitkäjänteistä yhteistyötä. Kumppanuussopimus kaupunkiemme välille allekirjoitettiin toukokuussa 2023.

Kryvyi Rih on noin 600 000 asukkaan teollisuuskaupunki Keski-Ukrainassa ja samalla Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kotikaupunki. Kaupunki on ollut koko sodan ajan toistuvien ohjus- ja drooni-iskujen kohteena. Vaikka sodan vaikutukset näkyvät Kryvyi Rihissä monella tavalla on kaupungissa samalla pyritty jatkamaan koulutuksen, kulttuurin ja kaupunkikehityksen toimintaa sekä valmistautumaan tulevaan jälleenrakennukseen.

Espoon ja Kryvyi Rihin yhteistyö painottuu koulutukseen, kulttuuriprojekteihin, elinkeinoelämän mahdollisuuksien kehittämiseen sekä turvallisuuden ja varautumisen osaamiseen.

Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa lasten ja nuorten kansainvälistä oppimista, tukea espoolaisten yritysten mahdollisuuksia Ukrainan jälleenrakennuksessa, hyödyntää EU-rahoitusta sekä kehittää poikkihallinnollista yhteistyötä eri toimialoilla.

Kryvyi Rihistä saapuneet vieraat viipyvät Espoossa 10.–14.8.2026 välisen ajan.

Järjestimme vierailun yhteistyössä Espoon seurakuntien kanssa.

Lisätiedot

Kansainvälisten asioiden päällikkö Milla Ovaska p. +358 43 8244911, milla.ovaska@espoo.fi.

Ukrainalaisten nuorten ryhmä vierailulla Etelä-Tapiolan lukioissa. Oppaina oli muun muassa lukion ukrainalaisia opiskelijoita. Ukrainalaisnuorille tarjottiin lukiossa myös lounas.Kuva: Kirsi Suni