Muutoksia Espoon koulu- ja lukioverkossa

10.8.2026 11.42Päivitetty: 10.8.2026 12.22
Sunan koulun lisärakennus ja piha-alue.

Espoon koulu- ja lukioverkko kehittyy edelleen lukuvuonna 2026–2027. Uusi Keran koulu aloittaa toimintansa, Sunan koulu palaa peruskorjattuihin ja laajennettuihin tiloihin ja Kiviruukin lukion rakentaminen etenee kohti toiminnan käynnistymistä vuonna 2027. Tulevia hankkeita valmistellaan kasvavan kaupungin tarpeisiin.

Espoossa, lasten ja nuorten pääkaupungissa, on yhteensä 260 päiväkotia, joista kunnallisia on 170 ja yksityisiä 90. Esiopetusta tarjotaan 143 yksikössä ja opetusta 81 peruskoulussa. Näiden lisäksi kaupungissa on 11 lukiota ja monia ammatillisia vaihtoehtoja.  

Espoo kehittää jatkuvasti tarjoamaan opetustaan ja opinpolkuaan. Jälleen lukuvuoden 2026–2027 alkaessa kouluverkko kasvaa entisestään. 

“Panostamme pitkäjänteisesti oppimisympäristöihin ja koulutusmahdollisuuksiin, jotta jokaisella espoolaisella lapsella ja nuorella on mahdollisuus kasvaa, oppia ja onnistua. Kouluverkkomme kehittäminen tukee yhdenvertaisuutta, hyvinvointia ja tulevaisuuden osaamista”, toteaa kasvun ja oppimisen toimialajohtaja Merja Narvo-Akkola

Uusi Keran koulu 

Lukuvuoden alkaessa Espoossa on yhteensä 71 suomenkielistä peruskoulua ja 10 ruotsinkielistä peruskoulua. Suomenkielisten peruskoulujen määrä kasvaa, kun uusi Keran yläkoulu aloittaa toimintansa. Keran koulu toimii lukuvuonna 2026–2027 tiiviissä yhteistyössä Kilonpuiston koulun kanssa ja jakaa henkilökunnan sekä osittain samat opetustilat. 

Keran koulu toimii uudisrakennuksen valmistumiseen saakka Kutojantie 2:n ja Nihtisillantie 3:n tiloissa. Uuden Keran koulurakennuksen on määrä valmistua vuonna 2030. Nykyisin Kilonpuiston koulussa toimiva ilmaisutaitopainotus siirtyy vaiheittain Keran kouluun. Ensimmäiset oppilaat Keran koulun ilmaisutaitolinjalle valitaan lukuvuodeksi 2029–2030. Kaksikielinen opetus säilyy Kilonpuistossa. 

“Lukuvuosi 2026–2027 tulee olemaan mielenkiintoinen meille Keran ja Kilonpuistoin kouluilla. Keran koulu aloittaa toimintansa kolmella 7. luokalla, ja se toimii Kutojantien ja Nihtisillantien tiloissa. Kutojantiellä jatkavat lisäksi Kilonpuiston 8. ja 9. luokkien oppilaat oman koulupolkunsa loppuun. Sama Kilonpuiston henkilökunta työskentelee molemmissa kouluissa.  

Kilonpuiston koulussa on valmistauduttu muutokseen jo kaksi vuotta. Henkilökunnan kanssa on myös suunniteltu koulujen sujuvaa eriytymistä lukuvuodesta 2027 alkaen, kun Keran yläkouluun valitaan oma rehtori. Inspiroivan ja toimivan kouluarjen suunnittelu on innostavaa työtä molemmissa opetuspisteissä”, kertoo Keran ja Kilonpuiston koulujen rehtori Annukka Leutonen

Sunan koulu palaa omiin tiloihinsa 

Sunan alakoulun oppilaat siirtyvät väistötiloista uudistuneeseen koulurakennukseen. Koulun peruskorjaus- ja laajennushanke on valmistunut kesän aikana. Hankkeen myötä koulurakennus laajenee kolmisarjaiseksi, noin 480 oppilaan alakouluksi. Koulussa opiskelee oppilaita vuosiluokilla 1–6.  

“Kahden vuoden väistön jälkeen Sunan koulu palaa omiin, uudistettuihin tiloihin. Lukuvuoden alku on meille monella tapaa uusi yhteinen alku, jolloin vahvistamme yhteisöllisyyttä, käynnistämme oppilaiden osallistamisen käytäntöjä uudelleen ja kehitämme arjen toimintaa uudistuneen ja kasvavan koulun tarpeisiin. On hienoa rakentaa tulevaa vahvalta pohjalta yhdessä henkilöstön, oppilaiden ja huoltajien kanssa”, iloitsee Sunan koulun rehtori Laura Kalmi

Kiviruukin lukion rakentaminen 

Uuden Kiviruukin lukion rakentaminen etenee hyvää vauhtia. Se aloittaa toimintansa elokuussa 2027. Uuteen lukioon voi hakea kevään 2026 yhteishaussa. Kiviruukin lukiossa tulee olemaan suomenkielisen yleislinjan lisäksi englanninkielinen lukiokoulutus. Sen kohderyhmänä ovat opiskelijat, joiden suomen tai ruotsin kielen taito ei ole riittävä lukio-opintoihin, mutta joiden kielitaito mahdollistaa opiskelun englannin kielellä. 

Muut muutokset Espoon lukioissa  

Ruotsinkielisessä Mattlidens gymnasiumissa aloittaa uusi urheilulinja elokuussa 2026. Sille on valittu 25 opiskelijaa.  

Leppävaaran lukio toimii elokuusta alkaen jatkossa Karaportti 2:ssa sekä Karaportti 1-3:ssa (lukio ei toimi enää osoitteessa Karaportti 5). 

Kuninkaantien lukio saa lisätilaa LUVN:lta vapautuvista tiloista. 

Haukilahden lukiolle valmistuu vuoden loppuun mennessä Miestentie 1:een lisäkerros. 

Lue lisää käynnissä olevista hankkeista