Eväät mukaan ja menoksi – näin Kaarina ja Tapio Salonen liikkuvat lastenlapsien kanssa

Espoossa asuva kuusikymppinen Kaarina Salonen elää aktiivista arkea, johon kuuluu monia harrastuksia ja vapaaehtoistoimintaa. Lisäksi Salosen päiviä rytmittävät kolmen lastenlapsen, 12-vuotiaan Milanan, 9-vuotiaan Niklaksen ja 7-vuotiaan Miyokon harrastukset.
– Viemme aviopuolisoni Tapion kanssa lasten lapsia 2–3 kertaa viikossa harrastuksiin. Samalla pääsemme itsekin harrastamaan, kuten uimaan tai kävelylenkille, Salonen kertoo.
Lisäksi kesäaikaan, kun harrastukset ovat tauolla, Kaarina ja Tapio ulkoilevat lastenlapsien kanssa ainakin kerran viikossa.
– Piipahdus voi olla käynti lähipuiston kiipeilytelineellä, kävely Matin kylän rannalle tai pyörä lenkki. Kunhan säät lämpenevät käymme myös uimassa, Salonen sanoo.
Uiminen on lastenlasten sekä Kaarina ja Tapio Salosen yhteinen suosikkiharrastus. Uimassa käydään vuodenajan mukaan uimahallissa, maauimalassa, avovesissä ja jopa avannossa.
– Lapset osaavat kaikki uida hyvin ja viihdymme koko porukka hyvin vedessä.
Monesti retkelle pakataan mukaan omat eväät tai sitten käydään syömässä jätskit.
– Lapset saavat päättää, minne mennään. Heillä on yleensä mielessä joku paikka tai sitten mennään sinne, minne nenä näyttää. Mummilla ja papalla on myös ideoita varastossa kaiken varalta.
Kaarina Salosen mukaan Espoossa on helppo elää aktiivista arkea lastenlasten kanssa. Luonto on lähellä ja tarjolla on paljon ilmaista tekemistä.
– Olemme yleensä ulkona ja teemme jotain sellaista, mikä ei maksa mitään. Kävelemme vaikkapa keskuspuistossa ja ihmettelemme eläimiä ja kasveja ja kaikkea, mitä siellä näkyy.
Isovanhempien ja lastenlasten yhteisten piipahdusten tavoitteena on nimenomaan ulkoilu, sillä koulupäivien aikana lapset viettävät paljon aikaa sisällä.
– Voimme käydä myös museossa tai huonolla säällä vaikka sisäaktiviteettipuistossa, mutta lisäksi piipahdetaan aina ulkona.
Kaarina Salonen toivoo, että aikuiset, muutkin kuin vanhemmat tai sukulaiset, tekisivät lasten kanssa asioita, veisivät heitä kävelylle ja tarjoaisivat löytämisen ja ihmettelyn iloa.
– Tällainen puuhastelu ja yhdessäolo on tärkeää sekä lapsille että aikuisille. Eikä tekemisen tarvitse olla mitään huippuorganisoitua vaan ihan tavallista yhdessäoloa, kuten keinumista tai hiekkalaatikolla leikkimistä. Lapset kyllä itsekin keksivät tekemistä!
Salosen omia suosikki kohteita Espoossa ovat esimerkiksi Suomen luontokeskus Haltia, paikalliset asukaspuistot, Espoon keskuspuisto ja Matinkylän jäähallin ympäristö.
– Kun lähtee kävelemään Matinkylän jäähallin takaa rantaan kohti, niin reitille osuu monta kivaa kohdetta. Ja lopuksi voi piipahtaa rantakioskilla kaakaolla.
Yhteistä tekemistä Espoossa
- Ulkokuntosalille nuoren kanssa!
- Frisbeegolfaamaan koko perheen kanssa. Välineet voi lainata vaikka kirjastosta!
- Retkelle saareen!
- Asukaspuistoon leikkimään pienten kanssa!
- Rantaraitille pyöräretkelle!
- Metsään suunnistamaan ja tutustumaan luontoon
Teksti: Thea Ekholm
Artikkeli on julkaistu myös Länsiväylän välissä 22.4.2026 ilmestyneessä Espoo liikkuu -mainosliitteessä.