Keski-Espoon uimahallin korjaustyöt valmistuneet – uimahalli ja kuntosali avautuvat 3.11.2025

31.10.2025 10.00Päivitetty: 31.10.2025 13.15
Keski-Espoon uimahalli sulkeutuu korjaustöiden ajaksi toukokuussa.
Kuva: Ronja Määttä

Keski-Espoon uimahallin (os. Kaivomestarinniitty 2) peruskorjausurakka on saatu päätökseen suunnitellussa aikataulussa. Työt alkoivat toukokuun alussa ja valmistuvat marraskuun alussa. Uimahalli ja kuntosali avataan jälleen asiakkaille maanantaina 3.11.2025.

Korjaustyöt toteutti kiinteistön omistaja Arandur oy, ja niiden tavoitteena oli saattaa uimahalli sovittuun luovutuskuntoon palvelusopimuksen päättyessä. Urakan aikana kunnostettiin uimahallin rakenteita, teknisiä järjestelmiä ja tiloja, jotta ne palvelevat käyttäjiä entistä paremmin ja turvallisemmin.

Naisten uintivuorot ja Hydrohex-virtuaalivesijumppa jatkuvat uimahallin auetessa

Naisten uintivuoro järjestetään sunnuntaisin klo 9–10.30 Keski-Espoon uimahallissa. Koko uimahalli on varattu vain naisten käyttöön uintivuoron aikana.

Naisten uintivuorolle ei tarvitse ilmoittautua. Sisäänpääsymaksu on sama kuin muinakin aikoina. Lisätietoja naisten uintivuorosta löytyy uimahallin sivuilta.

Uimahallilla on taas remontin jälkeen käytössä Hydrohex-virtuaalivesijumppapalvelu. Virtuaalivesijumppaan ei ole erillistä aikataulua, vaan jumpan voi valita kaukosäätimellä. Kaukosäätimen voi hakea uinninvalvojilta terapia-altaan yleisövuorojen aikana.