Espoolaisessa koulussa juhlistettiin maailman ympäristöpäivää kierrätystyöpajoilla

23.6.2025 5.12
Piirrettyjä kukkia.

Luonnon monimuotoisuuden säilyttäminen ja vahvistaminen ovat tärkeitä asioita globaalisti, kansallisesti ja paikallisella tasolla. Monipuolinen ympäristökasvatus voi parhaimmillaan auttaa lapsia sekä nuoria muodostamaan yhteyttä luontoon ja toimimaan luonnon monimuotoisuutta edistävällä tavalla. Se voi myös vahvistaa osallisuuden ja merkityksellisyyden tunteita sekä edistää terveyttä. Ympäristökasvatus näyttäytyy arjen kestävissä toimintatavoissa ja innostavana vastapainona teemaan liittyvissä erityistapahtumissa. Esimerkkinä tällaisesta juhlapäivästä toimii maailman ympäristöpäivän juhlistaminen Saunalahden koululla.

Ympäristökoulu Polku ja Saunalahden koulu juhlistivat maailman ympäristöpäivää kierrätysaskartelulla

Ympäristökoulu Polku järjesti Saunalahden koululla perjantaina 30.5. ykkösluokkalaisille suunnatun kierrätysaskartelutyöpajapäivän. Tapahtumalla juhlistettiin maailman ympäristöpäivää (5.6.) sekä Ympäristökoulu Polun 35-vuotisjuhlaa. Samalla se oli osa koulun meneillään olevaa kansainvälistä Erasmus+-projektia, jonka tavoitteena on lisätä koulun ja ulkopuolisten toimijoiden välistä yhteistyötä viemällä opetusta ulos luokkahuoneista.

Askartelutyöpajat toteutettiin koululla yhteistyössä ulkoisten asiantuntijoiden kanssa. Ohjelman toteutuksesta vastasivat ympäristökasvatuksen asiantuntijat Anu Kaila ja Elena Lehtimäki Ympäristökoulu Polusta sekä harjoittelija Faria Zahin Tampereen yliopistosta. Askartelupajojen teemana oli luonnon monimuotoisuus, ja oppilaat valmistivat kierrätysmateriaaleista niittyaiheisia tauluja. Askartelumateriaalit saatiin Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskuksen materiaalitukusta, joka toimii Nihtisillan tavaratalon yhteydessä. Materiaalitukku jakaa maksuttomia kierrätysmateriaaleja kouluille, päiväkodeille, leikkipuistoille, kerhoille ja muille ei-kaupallisille tahoille – ja on siten myös kaikkien espoolaisten opettajien ja kasvattajien käytettävissä.

“Oli mahtavaa, että ympäristökoulu Polku lähti kanssamme tekemään kierrätysaiheista työtä. Olemme syksyn ja kevään olleet viikoittain ykkösluokkalaisten kanssa metsässä opiskelemassa. Siellä olemme tehneet moniin oppiaineisiin liittyviä tehtäviä, kuten matematiikkaa, ympäristöoppia sekä kuvataidetta. Nyt pääsimme kokeilemaan myös kierrätysmateriaaleilla tekemistä ja saimme aikaiseksi upeita niittyaiheisia tauluja. Samalla opimme lisää luonnon monimuotoisuudesta. Koulumme Erasmus-projektin avulla haluamme tehdä näkyväksi sitä, mitä opetuksen vieminen ulos luokkahuoneista voi olla. Eri yhteistyökumppaneiden avulla opetuksesta tulee rikkaampaa ja se tuo uusia näkökulmia myös opettajalle.” kuvaa Saunalahden koulun opettaja Sanna Seppänen yhteistyötä Ympäristökoulu Polun ja Erasmus+ -projektin kanssa.

Saunalahden koulu ja Ympäristökoulu Polku ovat tehneet pitkään yhteistyötä ympäristökasvatuksen parissa. Koululla on ansiokkaasti suoritettu Vihreä lippu -sertifikaatti, ja ympäristöteemat näkyvät koulun toiminnassa monipuolisesti.

Ympäristökoulu Polku on osa Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskusta, jonka yksi osakkaista on Espoon kaupunki. Kierrätyskeskuksen toimintaa ohjaavat vahvat ympäristöarvot: tavoitteena on aina löytää ympäristön kannalta paras ratkaisu, maksimoida luonnonvarojen säästö sekä minimoida ympäristöhaitat ja ilmastovaikutukset.

Tapahtuma tarjosi hienon esimerkin siitä, kuinka ympäristökasvatus voi yhdistyä luovuuteen, kestävään kehitykseen ja kansainvälisyyteen – sekä tarjota lapsille iloa, oivalluksia ja konkreettisia kokemuksia kierrätystaiteen mahdollisuuksista.

Kuva: Elena Lehtimäki