Penkkariajelut torstaina 6.2.2025

3.2.2025 10.00
Penkkariauto, lavalla opiskelijoita
Kuva: Taru Turpeinen

Penkkariautot lähtevät Tapiolan urheilupuiston pysäköintialueelta to 6.2.2025 klo 11.00 perinteiselle kierrokselleen. Tule penkkareihin ottamaan osaa abiturienttien iloon, ihailemaan kekseliäitä banderolleja ja pukuja sekä keräämään hyvä karkkisaalis.

Lukioiden abiturientit  juhlivat lukulomalle lähtöä torstaina 6.2.2025 penkkareissa.

Penkkarit ja muut abiperinteet ovat tärkeitä lukiolaisille, ja niitä odotetaan jo lukioon tullessa. Penkkareiden merkityksellisyys syntyy paitsi perinteen jatkumisesta myös yhteisöllisyydestä ja tunteesta, että on saavuttanut jotain suurta - jokainen itse, mutta silti kaikki yhdessä.

Penkkareiden eli penkinpainajaisten historia juontuu noin sadan vuoden taakse. Vaikka juhla on vuosikymmenten saatossa muuttanut hieman muotoaan, penkkareissa riemun voi aistia vuodesta toiseen.

Penkkareiden ajoreitti to 6.2.2025 klo 11 alkaen

Kuva: Espoo

Urheilupuistontie – Koivumankkaantie oikealle – Mankkaanlaaksontie –Ylismäentie- Uuskartanontie –Ruomelantie – Olarinkatu vasemmalle – Kuunkatu - Friisinkalliontie vasemmalle – Kuitinmäentie oikealle – Kalastajantie – Tiistilänkaari – Tiistiläntie vasemmalle – Matinkatu – Matinkartanontie – Hauenkalliontie – Haukilahdenranta - Haukilahdenkatu vasemmalle – Länsiväylän yli – Merituulentie oikealle – Koivumankkaantie - Urheilupuistontie