Baltic Sea Project -opintomatka Tukholmaan

Baltic Sea Project -opintomatka Tukholmaan 11.11-15.11.2024
Sain ainutlaatuisen tilaisuuden päästä mukaan Nordplus Junior -hankkeen rahoittamalle koulujen väliselle kokoontumiselle Tukholmaan. Opintomatkalle osallistui oppilaita sekä opettajia Liettuasta, Latviasta, Virosta, Tanskasta, Ruotsista ja Suomesta. Matinkylän lukio on ainoana espoolaisena lukiona jäsenenä UNESCO Associated Schools Network (ASP-verkosto) kouluverkostossa, joka pyrkii yhdessä rakentamaan kestävää tulevaisuutta YK:n Agenda 2030:n ja kestävän kehityksen tavoitteiden mukaisesti ja tuo yhteen Itämeren alueen maiden kouluja. Hankkeessa syvennetään tietämystä Itämeren alueen ympäristöongelmista, luonnosta, kulttuurista, historiasta, yhteiskunnasta, taloudesta ja poliittisesta tilanteesta eri oppiaineiden näkökulmasta. Lukiomme on mukana NordPlus Junior -hankkeessa lukuvuosina 2024-2026 joka mahdollisti rahoituksellaan tämän opintomatkan ja muita tulevia BSP -verkoston leirejä ja seminaareja.
Saavuimme 11.11.2024 Tukholman lentokentälle jo varhain aamupäivästä. Ensimmäisenä päivänä tutustuimme Ruotsin Kuninkaanlinnan näyttelyihin ja perehtyimme museoiden avulla Ruotsin historiaan. Museoissa näimme kruununjalokiviä, kauniita taideteoksia ja muita-arvoesineitä samalla tutustuen linnaan ja Ruotsin kuninkaallisten ja Ruotsin historiaan. Museon jälkeen saavuimme hotellille ja jätimme matkatavarat sinne ennen kuin lähdimme syömään vielä päivällistä. Päivällisen jälkeen palasimme hotellille ja pääsin tutustumaan huonetovereihini. Majoituin kahden liettualaisen ja kahden muun suomalaisen kanssa.
Seuraavana päivänä kaikki opiskelijat tapasivat toisensa Betty Petterssons gymnasiumissa. Ohjelmassa oli toisiimme tutustumista ja työpajoja. Saimme vararehtorilta laajan tietopaketin heidän lukiostaan ja tästä projektista ennen kuin pääsimme työpajojen pariin. Työpajoissa tutustuimme ryhmissä Itämeren eri ilmiöihin kokeellisten töiden avulla. Työpajat olivat onnistuneita ja kiinnostavia, koska saimme tutustua toisiimme samalla kun opimme uutta. Työpajojen jälkeen meille pidettiin kaksi luentoa Tukholman kestävän kehityksen edistävistä projekteista ennen kuin lähdimme yhdessä tutustumaan vertikaaliviljelyyn ja sisäruokatuotantoon. Pääsimme näkemään miten ruokaa viljellään sisätiloissa ja kuulimme sen mahdollisuuksista tulevaisuuden ruoantuotantomenetelmänä. Illalla meillä oli vielä vapaa-aikaa ja kävimme yhdessä syömässä ja kaupoilla.
Keskiviikkona tapasimme taas Betty Pettersonin lukiolla ja jatkoimme työpajat loppuun. Sen jälkeen meillä oli ohjelmassa ohjattu opastus Gamla staniin ja sen sekä Ruotsin historiaan. Kylmästä säästä huolimatta aihe oli todella kiinnostava ja opas oli todella perehtynyt aiheeseen. Opastuksen jälkeen kohteenamme oli Vetenskapens Hus. Meitä odotti siellä kaksi fysiikka- ja kemia-aiheista työpajaa. Fysiikan työpajassa tutkimme radioaktiivisuutta ja kemian työpajassa pitoisuuksia. Ohjaajat olivat todella ammattitaitoisia ja työpajat oli tehty kiinnostaviksi. Tämä oli yksi kiinnostavimmista ohjelmista koko viikon aikana ja pajoissa pääsi tutustumaan muihin oppilaisiin todella hyvin. Illalla kiertelimme vielä Tukholmaa pienissä ryhmissä ottaen kuvia eri osista kaupunkia ennen kuin menimme yhdessä syömään.
Viimeisenä kokonaisena päivänä menimme Skanseniin eli vuonna 1891 perustettuun ulkoilmamuseoon. Museon yksi osa oli rakennettu pieneksi kyläksi, joka koostui historiallisista taloista ja kaduista. Museossa sijaitsi myös eläintarha. Meille oli järjestetty todella kiinnostava opastus Itämerestä ja sen lajeista Skansenin akvaariossa. Sen jälkeen saimme vapaasti tutustua Skanseniin ja etenkin eläimet olivat hellyttäviä ja suloisia. Tämäkin oli yksi kivoimmista ohjelmista opintomatkan aikana! Suuntasimme Skansenin jälkeen Vasa-museoon jossa tutustuimme Vasa-laivan uppoamiseen. Vasa laiva on nostettu sittemmin ylös ja se oli nähtävillä museossa. Sen suuruus ja yksityiskohdat tekivät vaikutuksen. Meillä oli ohjelmassa vielä yksi mielestäni kivoin ohjelmanumero koko matkan aikana. Nimittäin menimme Nordiska museet eli Pohjoismaisen museon näyttelyyn, joka kertoi Pohjolan asukkaiden elämästä vuosisatojen saatossa. Näyttely teki suuren vaikutuksen yksityiskohdillaan ja ulkoasullaan. Harmillisesti meillä oli vain rajoitettu aika museossa, koska olisi ollut todella kiinnostavaa tutustua muihin museon näyttelyihin. Illalla vielä söimme kaikki yhdessä ja kävimme läpi viikkoa ja sen ohjelmaa.
Kokonaisuudessaan opintomatka oli todella onnistunut sekä monipuolinen, ja sain tutustua uusiin ja ainutlaatuisiin ihmisiin. Itämeri aiheiden lisäksi opin uutta muiden maiden koulujärjestelmistä ja kulttuurista. Projektiin oli panostettu paljon ja ohjelma oli toteutettu erinomaisesti. Siinä yhdistyivät Itämeren teemat ja tutustuminen Ruotsiin ja sen kulttuuriin osana Itämeren aluetta. On todella upea asia, että koulullamme on mahdollisuus osallistua toimintaan ja että oppilailla on mahdollisuus vaikuttaa ja päästä opintomatkoille.
Aino Lehtomäki