Kaupunginosayhdistysten kahveilla käytiin taas vilkasta keskustelua

8.3.2024 12.25
Mies puhuu pienelle yleisölle sisätiloissa.

Kaupunginjohtajan perinteiset kiitoskahvit kaupunginosayhdistyksille pidettiin 27.2. Tapiolan uudessa tapahtumatila Kuplassa. Tilaisuuteen olivat tervetulleita kaikkien kaupunginosayhdistysten edustajat.

Tilaisuuden aluksi Kuplan(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan) toiminnanjohtaja Jaakko Blomberg kertoi uuden tapahtumatilan ideasta ja veti esittelykierroksen tiloissa. Entiseen pankkisaliin rakennettu inspiroivasti sisustettu ja tunnelmallinen tapahtumatila taipuu monenlaisiin tapahtumiin. Kuulimme, että avointen tapahtumien lisäksi Kuplaa voi vuokrata myös yksityistilaisuuksiin. Kierroksen jälkeen tapahtumakoordinaattori Jussi Hietala kertoi tulevan syksyn Espoo-päivästä ja erilaisista tavoista, joilla kaupunginosayhdistykset voisivat osallistua tapahtuman luomiseen.

Kahvittelun ja vapaamuotoisten keskustelujen jälkeen kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä muisteli omaa lapsuuttaan Tapiolassa. Hän kertoi muuttuvasta ja moninaistuvasta kaupungista sekä siitä, mitä Espoon ensimmäinen arvo, asukas- ja asiakaslähtöisyys, hänelle merkitsee. Kaupunginjohtajan jälkeen hyvinvointipäällikkö Taru Ikäheimonen johdatteli vieraita pohtimaan, mistä asioista hyvinvointi muodostuu sekä kertoi kaupungin uudesta hyvinvointitiimistä. Vuoden alussa aloittaneessa tiimissä on neljä hyvinvoinnin, osallisuuden, järjestö- ja yhteisöyhteistyön, viestinnän ja ehkäisevän päihdetyön asiantuntijaa.

Tilaisuudessa syntyi vilkasta keskustelua asukkaille tärkeistä teemoista, muun muassa asukkaiden osallistumis- ja vaikuttamismahdollisuuksista. Aitoja vaikuttamismahdollisuuksia ja selkeää viestintää osallistumisen vaikutuksista pidettiin tärkeänä. Pohdiskelua herätti se, riittääkö yhdistystyyppiseen toimintaan tulevaisuudessa osallistujia vai onko osallistuminen muuttanut muotoaan. Esiin nostettiin myös, että palveluiden tulisi olla jakautuneena tasaisesti eri suuralueille. 

---

Tilaa Osallistuva Espoo -uutiskirje ja pysyt ajan tasalla osallisuuden kuulumisista. Uutiskirje kertoo osallistumisen ja vaikuttamisen mahdollisuuksista ja kokoaa yhteen osallisuutta edistäviä esimerkkejä. 

Tilaa tästä Osallistuva Espoo -uutiskirje(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)

KUPLA (kuplakupla.fi)(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan) on tapahtumatila ja kohtaamispaikka Espoon Tapiolassa. Sitä tukevat Espoon kaupunkitapahtumat sekä Tapahtumien yhteisöllinen Espoo - ja elinvoimainen Espoo -ohjelmat.