Lukion kakkoset juhlivat vanhojenpäivää

14.2.2024 8.47
vanhojen tanssijoita
Kuva: Helena Rantala

Matinkylän lukion kakkosilla oli perjantaina jännät paikat. Vanhojen tanssit tanssittiin uuden koulun suuressa liikuntahallissa, vaikka harjoitukset aloitettiin vielä lukion entisissä tiloissa Kaitaalla.

Kakkosten jännitystä lievensi, että muutamat viimeiset harjoitukset ehdittiin tanssia jo uusissa tiloissa. Päivään liittyi kuitenkin myös muita jännitystä aiheuttavia elementtejä.

-Mekkoni on vähän pitkä, joten pelkään, että astun sen päälle, vanhojen tansseihin osallistunut Kaisla Kujansuu kertoi.

Luca Strodelia ja naapurilukiosta Matinkylän lukioon tanssimaan saapunutta Eelis Puolitaivalta puolestaan jännitti hieman vanhojen tansseihin suunniteltu kakkosten oma tanssi.

-Kenraaleissa kaikki meni tosi hyvin, joten luulen, että menee tänäänkin. En usko, että katsoja ainakaan huomaa mitään, Luca Strodel pohti ennen aamun tansseja.

Tanssijoiden päivä oli pitkä, mutta tunnelma oli korkealla, sillä moni kertoi tanssien olevan yksi lukioajan kohokohdista.  Olivia Pohjola ja Alma Vihervuori kertoivat heränneensä aamulla jo puoli kuuden-kuuden aikaan. Olivia kävi kampaajalla ja Alman hiukset laittoi juhlakuntoon sisko.

-Tätä on odotettu, vanhojen tanssit oli yksi syy, että ylipäätään tulin lukioon, Pohjola kertoo.

Myös päivän valmistelut aloitettiin ajoissa.

-Tilasin puvun elo-syyskuussa ja tanssiparini kanssa sovimme jo viime keväänä, että tanssimme yhdessä, Kaisla Kujansuu kertoo.

Koululla kakkosten aamu alkoi maljatilaisuudella koulun ruokalassa. Juhlapuheen pitivät niin rehtori, ryhmänohjaaja kuin vanhojen edustajakin.

Puolen päivän jälkeen kakkoset pääsivät tositoimiin, kun oli päivän ensimmäinen esitys. Oman koulun opiskelijoiden ja henkilökunnan lisäksi katsomaan oli kutsuttu oppilaita lähialueen kouluista.

Koulunäytöksen jälkeen osa vanhoista lähti esiintymään palvelutaloihin ja ostoskeskus Isoon Omenaan. Illalla tanssijoilla oli edessä vielä vanhempien iltanäytös.

teksti: Jenni Harra