Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 1.11.2023

1.11.2023 15.35Päivitetty: 1.11.2023 18.06
Kaksi oppilasta opiskelemassa luokkahuoneessa
Kuva: Taru Turpeinen

Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti kokouksessaan 1.11.2023 lukuvuoden 2024-2025 esiopetuksen järjestämisestä ja teki ennakoivia päätöksiä seuraavan lukuvuoden oppilaaksiottoon liittyen. Tuoreena lisäyksenä edellisvuoteen on muun muassa uudessa Tiistilän koulussa ensi syksynä aloittava 7.luokan urheiluluokka. Lautakunta myös hyväksyi Espoon suomenkielisten lukioiden aloituspaikkamäärät lukuvuodelle 2024-2025.

Esiopetuksen järjestäminen lukuvuonna 2024-2025

Lukuvuonna 2024-2025 esiopetusta suunnitellaan järjestettävän 129 päiväkodin toimintana siten, että osa esiopetusryhmistä toimii päiväkodeissa, osa koulun tiloissa 22 koululla ja yhden päiväkodin esiopetus toimii sekä päiväkodilla että koulun tiloissa. Päiväkodeissa esiopetusta järjestetään kunnallisissa päiväkodeissa, ostopalvelu- ja palvelusetelipäiväkodeissa sekä yksityisen hoidon tuen päiväkodeissa. Lisäksi kahdeksalla koululla esiopetusta järjestetään koulun toimintana. Esiopetusta voidaan järjestää tarvittaessa myös yksittäisten lasten tuen tarpeen arviointien perusteella Rinnekodin koulussa. Muutokset toimipisteisiin ovat luettavissa lautakunnan esitysaineistosta. Lautakunta piti tärkeänä, että esiopetuksen tilaratkaisuissa kiinnitetään riittävästi huomiota myös tilojen esteettömyyteen ja saavutettavuuteen toimintarajoitteisten lasten osalta, niin kaupungin kuin yksityisten palveluntuottajien tiloissa. 

Lukuvuoden 2024-2025 oppilaaksiottoa koskevat ennakoivat päätökset

Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti 7. luokkien A-kielten ryhmistä sekä perusopetuksen painotettuun opetukseen valittavien oppilaiden määristä. Sekä A-kielten ryhmien että painotetun opetuksen osalta lautakunta päätti esittelijän esityksen mukaan. Ryhmät muodostetaan, jos jokaisessa aloittavassa ryhmässä on vähintään 18 espoolaista valintakriteerit täyttävää oppilasta. Mikäli oppilasmäärä on 14-17, tuodaan ryhmän perustaminen lautakunnalle erikseen päätettäväksi. Mikäli ryhmäkoko on jäämässä alle 14 oppilaaseen, ryhmää ei perusteta. Ryhmä voidaan kuitenkin perustaa tätä pienempänä yhdysluokkajärjestelyin, jos alkavan 1. luokan ja jatkavan 2. luokan oppilasmäärät ovat tähän tarkoituksenmukaisia. Poikkeuksen muodostavat ryhmät, joihin tällä päätöksellä määriteltiin alhaisempi oppilasmäärä. Mikäli koulussa toteutuvan A-kielen ryhmän koko on alle 10 oppilasta, voidaan opetus järjestää yhteistyössä toisen koulun kanssa. Tämä voi tarkoittaa sitä, että oppilaat kulkevat oppitunneille toiseen kouluun. Uutena ryhmänä Tiistilän koulussa aloittaa ensi syksynä uusi 7.luokkalaisista koostuva urheiluluokka, jonne voidaan valita 24 valintakriteerit täyttävää hakijaa.

Suomenkielisten lukioiden aloituspaikkamäärien hyväksyminen lukuvuodeksi 2024-2025

Kasvun ja oppimisen lautakunta hyväksyi lukioiden aloituspaikkojen enimmäismäärät lukuvuodelle 2024-2025 esittelijän esityksen mukaan. Aloituspaikkoja on 10 lukiossa yhteensä 2123. Lautakunta hyväksyi, että Etelä-Tapiolan lukion IB-koulutuksen 50 aloituspaikasta enintään kahdeksan voidaan täyttää harkintaan perustuvassa valinnassa. Lautakunta vahvisti lukioon pääsyn edellytykseksi Espoossa lukuaineiden tai painotetun keskiarvoksi vähintään 7. Lukion rehtoreille annettiin oikeus päättää Espooseen muuttavien tai lukiota vaihtavien hakijoiden hyväksymisestä ylipaikoille.