Professori Aki-Mauri Huhtisen haastattelu
Keskiviikkona 4.10 pidettiin lyhyt etätapaaminen Maanpuolustuskorkeakoulun sotilasprofessori everstiluutnantti Aki-Mauri Huhtisen kanssa. Tapahtumassa käytiin läpi tulevan 10.10 pidettävän paneelikeskustelun aihetta ja mahdollisia kysymyksiä. Huhtinen kertoi omasta erityisalastaan selventääkseen minkä tapaisten kysymysten vastaamiseen hän erikoistuu. Huhtinen kertoi erikoistuvansa sotaan liittyvän informaatioulottuvuuden tutkimiseen. Tällä hän tarkoittaa sitä, millä tavalla sotaa esitetään mediassa ja miten sitä oikeasti käydään. Hän kertoi tämän lisäksi myös asiantuntemuksestaan ammattiupseerina ja teoreettisen filosofian alalla.
Paneelikeskustelun keskeisenä aiheena tulee olemaan Ukrainan sota. Huhtisen mielestä tämä on hyvin ajankohtainen aihe, koska se on vahvasti läsnä yhteiskunnallisessa keskustelussa nykyään. Hän myös lisäsi, että konfliktia käytetään perusteluna monille toimille.
Huhtinen korosti myös NATO:n roolia poliittisena organisaationa. Hänen mukaansa NATO nähdään usein puhtaasti sotilaallisena, vaikka sen päähuolenaiheena on todennäköisesti ilmastonmuutos.
Huhtinen nosti mahdollisista tulevaisuusskenaarioista esiin kognitiivisen uhan ja sodankäynnin eli vapaan kognition kuormituksen ja manipuloinnin.
Teksti: Veeti Karhula