Espoon yhteislyseon uudet ylioppilaat on lakitettu

Julkaistu: 3.12.2021 13.30Päivitetty: 21.12.2021 7.09
Uusille ylioppilaille jaetaan kuvassa todistukset ja lakit.
Kuva: Nina Luoma

Espoon yhteislyseon yhdistettyjä ylioppilas- ja itsenäisyysjuhlaa vietettiin perjantaina 3.12 koulumme yo-salissa. Koronatilanteen vuoksi jouduimme rajoittamaan osallistujamäärää. Lukion opiskelijat saivat mahdollisuuden seurata tilaisuutta etänä striimin ansiosta.

Juhla alkoi Jean Sibeliuksen säveltämällä ja V.A Koskenniemen sanoittamalla Finlandia -hymnillä, jonka esitti koulumme opettajien kuoro. Oboeta soitti lukiomme abiturientti Viivi Kangasniemi. 

Valitettavasti itsenäisyyspäivän juhlapuheen pitäjä oli estynyt, eikä päässyt paikan päälle. Täten Finlandia hymnin jälkeen oli abiturienttien Antti Kaisanlahden ja Sanas Rekanin aika luovuttaa sotaveteraanien viestikapula 2. vuosikurssin opiskelijoille Joona Seppäselle ja Maija Vastamäelle. 

 

Kuva: Nina Luoma

Sotaveteraanien viestikapulan luovuttamisen jälkeen abiturientti Maisa Tikkanen lauloi upeasti kappaleen ‘Thank you for the music’ musiikinopettajan Suvi Isotalon säestämänä. 

Kauniin esityksen jälkeen oli aika siirtyä ylioppilasjuhla osuuteen. Lukion rehtori Saila Posti-Lindström piti puheensa. Rehtorina hän kannusti valmistuvia opiskelijoita tavoitteleman rohkeasti koulutusta sen perusteella mikä heitä kiinnostaa eniten. Rehtorin puheen jälkeen oli aika lakittaa koulumme upeat abiturientit ja julistaa heidät ylioppilaiksi. Tällä kertaa opettajien kuoro lauloi perinteikkään yhteislaulun Gaudeamus Igiturin.

Rehtori kertoi puheessaan myös omasta opiskelu- ja urapolustaan. Kuva: Nina Luoma

Monet valmistuneista oppilaista saivat hienoja stipendejä opintomenestyksestään eri aineissa. Perinteisten stipendien lisäksi myönnettiin stipendi myös työskentelystä kouluyhteisön eteen. Opettajakunnan stipendin ahkeruudesta sai erityisen hienosti kahdessa ja puolessa vuodessa valmistunut opiskelija. 

Juhla loppui opiskelijoiden bändin esittämä Eppu Kososen säveltämä Jonna Tervomaan sanoittamaan kappaleeseen Minä toivon solisteinaan Maisa Tikkanen ja Elena Väänänen. Tämän jälkeen Suomen lippu kannettiin ulos Airueen ja Maamme -laulun saattelemana. 

Vielä kerran onnea uusille ylioppilaille!

EYL:n viestintätiimi / Ada Jukonen

Maisa ja Elena lauloivat kauniisti opiskelijoista kootun bändin säestämänä. Kuva: Nina Luoma
  • EYL
Leppävaara