Aika
pe 25.9.2026 EET/EEST18.00–19.45 EET/EESTPaikka
Siltakatu 11, 02770 Espoo
Katso sijainti kartalla(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)Ryhmätyötila Aisti
Kielet
suomi
Hinta
Vapaa pääsy
Järjestäjä
Lukupiiri on osa Suomen luonnonsuojeluliiton uudenmaanpiirin Kohtuusklubin toimintaa
Kohtuullinen lukupiiri
25.9. kello 18 Entressen kirjastossa keskustelemme Emma Nikanderin kirjasta Maailman paras maailma(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan).
Maailman paras maailma on toiveikas tietokirja ratkaisuista, jotka muuttavat utopiat todellisuudeksi. Utopia mielletään haaveiluksi, joka on irrallaan todellisuudesta – niin ei kuitenkaan tarvitse olla.
Kokeilut eri puolilta maailmaa osoittavat, että niin ihmisille, muille eläimille kuin maapallollekin reilumpi järjestelmä on mahdollinen. Utopian voima on ennen kaikkea toivossa: maailma voidaan järjestää toisinkin.
Tule mukaan!
Lukupiiri sopii kaikille, joita kohtuullinen elämäntapa kiinnostaa. Keskustelemme kirjan herättämistä ajatuksista. Voit tulla mukaan, vaikka et olisi ehtinyt lukea kirjaa.
Paikkana toimii aiemmasta tuttu Entressen kirjasto (Siltakatu 11, 02770 Espoo).
Lukupiirin ohjaavat Anna ja Mia. Ei ennakkoilmoittautumista.
Tervetuloa!
Lukupiiri on osa Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piirin Kohtuusklubin toimintaa.(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan) Kohtuusklubi on kaikille avoin kestävän elämän ryhmä, jonka tarkoituksena on innostaa kestävään ja hyvinvoivaan elämään, olla vertaistukena ja inspiraationa muuttuvassa maailmassa sekä aktivoida toteuttamaan ideoita yhdessä. Löydät Kohtuusklubilta voimaa ja toivoa toimijuuteen sekä vertaistukea! Haluamme auttaa toisiamme löytämään sopivia ratkaisuja luonnonvarojen kohtuulliseen käyttöön.
