Opiskelijakunnan hallitus OPKH (Viherlaakson lukio)
Viherlaakson lukiossa toimii aktiivinen opiskelijakunta, jonka toiminnasta vastaa OPKH eli opiskelijakunnan hallitus. OPKH järjestää erilaisia tapahtumia ja huolehtii yhteisöllisestä toiminnasta opiskelijoiden kesken sekä tuo opiskelijoiden näkökulman esille lukiomme kehittämisessä. OPKH valitaan vuodeksi kerrallaan tammikuussa järjestettävillä vaaleilla.
OPKH vuonna 2026
Ohjaava opettaja Anton Hendunen, yhteydenotot Wilma-viestillä tai sähköpostitse anton.hendunen(at)opetus.espoo.fi
- Ruu Merilampi (puheenjohtaja), yhteydenotot Wilma-viestillä tai sähköpostitse ruu.merilampi(at)edu.espoo.fi
- Nikolas Lehto (varapuheenjohtaja)
- Joska Väisänen (sihteeri)
- Aron Korhonen (some- ja viestintävastaava & tapahtumavastaava)
- Eden Kiiski (some- ja viestintävastaava)
- Emmanuel "Manu" Onyeoma (tapahtumavastaava)
- Sofie Manninen (tapahtumavastaava)
- Alex Smirnova (rahastovastaava)
- Katariina Kaijalainen
- Viktor Klaus
- Vili Rantanen
- Aaro Rouru
- Nooa Niskanen
Viherlaakson lukion opiskelijakunnan säännöt
Hyväksytty opiskelijakunnan yleiskokouksessa 22.1.2026.
1 § NIMI, TYYPPI, KOTIPAIKKA JA KIELI
Yhdistyksen nimi on Viherlaakson lukion opiskelijakunta. Se on Suomen tasavallan lukiolain 33 § määrittelemä rekisteröimätön opiskelijakuntayhdistys. Opiskelijakunnan kotipaikka on Espoo, ja sen kieli on suomi.
2 § TARKOITUS JA TOIMINNAN LAATU
Opiskelijakunnan tarkoitus on lukiolain 33 § nojalla:
● edistää opiskelijoiden yhteistoimintaa, vaikutusmahdollisuuksia ja osallistumista.
● kehittää opiskelijoiden ja koulutuksen järjestäjän välistä yhteistyötä.
● valmistaa opiskelijoita aktiiviseen ja kriittiseen kansalaisuuteen.
Lisäksi opiskelijakunta pyrkii tekemään jäsentensä koulunkäynnistä mukavampaa ja ajaa heidän etujaan kaikissa lukioon liittyvissä asioissa. Tarkoituksensa toteuttamiseksi opiskelijakunta
● järjestää tapahtumia ja juhlia.
● ottaa vastaan avustuksia, lahjoituksia ja testamentteja.
● harjoittaa neuvonta-, kulttuuri-, julkaisu- ja valistustoimintaa.
● jakaa stipendejä, apurahoja, kunniamainintoja ja -kirjoja.
● hankkia tarvittavia aineistoja ja välineitä yhdistyksen käyttöön.
● omistaa toiminnan kannalta tarpeellista irtainta ja kiinteää omaisuutta.
● pitää yhteyttä opiskelijakuntaa koskeviin päättäjiin ja vaikuttajiin kuten Suomen Lukiolaisten Liitto ry:hyn piireineen.
Opiskelijakunta on uskonnollisesti neutraali ja puoluepoliittisesti sitoutumaton. Opiskelijakunta noudattaa näiden sääntöjen lisäksi Viherlaakson lukion järjestyssääntöjä ja Suomen tasavallan lukiolakia olennaisilta osilta sekä soveltaa toiminnassaan Suomen tasavallan yhdistyslakia huomioiden epävirallisen yhdistysmuotonsa.
3 § JÄSENET JA JÄSENMAKSU
Opiskelijakunnan jäseniä ovat lukiolain 33 § nojalla kaikki Viherlaakson lukion opiskelijat. Opiskelijakuntaan kuulumisesta ei peritä maksua.
4 § YLEISKOKOUKSEN KOOLLEKUTSUMINEN
Opiskelijakunnan varsinainen yleiskokous on pidettävä vuosittain tammikuun aikana. Kokouskutsu on saatettava vähintään seitsemän (7) vuorokautta ennen kokouksen päivämäärää jokaisen opiskelijakunnan jäsenen saataville.
Koulun henkilökunnalla on opiskelijakunnan yleiskokouksessa puhe- ja läsnäolo-oikeus. Opiskelijakunnan yleiskokous voi myöntää puhe- ja läsnäolo-oikeuden myös muille sitä pyytäville henkilöille. Jos opiskelijakunta katsoo asian käsittelyn sitä vaativan, läsnäolo-oikeuden saanut hallituksen ulkopuolinen henkilö voidaan poistaa kokouksesta yksittäisten asioiden käsittelyn ajaksi.
5 § YLEISKOKOUS
Opiskelijakunnan varsinaisessa yleiskokouksessa käsitellään seuraavat asiat:
● avataan kokous, julistetaan se lailliseksi ja päätösvaltaiseksi sekä hyväksytään sen työjärjestys.
● valitaan kokoukselle puheenjohtaja, sihteeri ja kaksi ääntenlaskijaa.
● esitellään edellisen vuoden tilinpäätös ja vuosikertomus.
● käsitellään seuraavan toimikauden toimintasuunnitelma ja talousarvio.
● vahvistetaan hallitusneuvotteluissa valitut puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja.
● vahvistetaan opiskelijakunnalle yhteensä 6–13 hallituksen varsinaista jäsentä sekä 0–3 varajäsentä.
● käsitellään mahdolliset aloitteet ja muut esiin nousevat asiat.
Opiskelijakunnan ylimääräisessä yleiskokouksessa käsitellään ne asiat, joita varten se on kutsuttu koolle.
Äänestykset tehdään yksinkertaisella äänten enemmistöllä, ellei näissä säännöissä toisin määrätä. Äänten mennessä tasan päätöksen ratkaisee arpa. Vaalit suoritetaan suljetulla lippuäänestyksellä hyödyntäen siirtoäänivaalitapaa. Mikäli ehdokkaita on vain kaksi, voidaan äänestys suorittaa myös hyödyntäen suoraa vaalitapaa.
6 § OPISKELIJAKUNNAN HALLITUS
Opiskelijakunnan hallitukseen kuuluvat puheenjohtaja, varapuheenjohtaja sekä 6–13 muuta varsinaista jäsentä sisältäen taloudenhoitajan. Ensimmäisen lukuvuoden opiskelijat eivät voi toimia puheenjohtajana tai varapuheenjohtajana. Vajaavaltainen tai konkurssissa oleva ei voi toimia taloudenhoitajana. Hallitus äänestetään opiskelijakunnan joukosta vaaleilla. Hallitus valitsee puheenjohtajan, varapuheenjohtajan sekä muut luottohenkilönsä keskuudestaan hallitusneuvottelun aikana. Mikäli edellisen kauden rahastonhoitaja jatkaa hallitustehtävissä, on hänen myös jatkettava rahastonhoitajana.
Hallituksen toimikausi on varsinaisten yleiskokousten väli. Hallitus voi osoittaa määräajaksi tehtäviinsä opiskelijakunnan piiristä osittain tai kokonaan hallituksen ulkopuolisia vastuuhenkilöitä tai toimikuntia. Hallitus on päätösvaltainen, kun vähintään puolet sen jäsenistä, puheenjohtaja tai varapuheenjohtaja mukaan luettuna, on läsnä. Hallituksen kokouksissa sovelletaan kaikkia 4 § ja 5 § määrittelemiä kokouskäytänteitä.
Kaikilla opiskelijakunnan jäsenillä ja Viherlaakson lukion henkilökunnalla on puhe- ja läsnäolo-oikeus hallituksen kokouksissa. Hallitus voi myöntää ylimääräisen puhe- ja läsnäolo-oikeuden sitä pyytäville. Jos hallitus katsoo asian käsittelyn sitä vaativan, läsnäolo-oikeuden saanut hallituksen ulkopuolinen henkilö voidaan poistaa kokouksesta yksittäisten asioiden käsittelyn ajaksi.
Hallituksen jäsen voidaan erottaa, jos hän rikkoo jotakin opiskelijakunnan hallituksen tunnistamaa sääntöä tai esittää eronpyyntönsä hallitukselle. Jäsenen erottaminen vaatii kolmen neljäsosan (75 %) enemmistön hallituksen kokouksessa. Mikäli hallituksen jäsen on poissa kolmesta peräkkäisestä kokouksesta tai hallituksen järjestämästä tapahtumasta, hallitus katsoo tämän esittäneen eronpyyntönsä hallitukselle.
7 § SÄÄNTÖJEN MUUTTAMINEN JA VOIMAANTULO
Opiskelijakunnan sääntöjä voi muuttaa ainoastaan opiskelijakunnan yleiskokous yksinkertaisella ääntenenemmistöllä. Nämä säännöt astuvat voimaan niiden tultua hyväksytyksi opiskelijakunnan yleiskokouksessa.
