Valtuustoaloite säästöistä toimintakuluissa

23.2.3036 valtuustoaloite Juuti säästöistä toimintakuluissa

Tausta: Espoon kaupungin johto on kertonut julkisuudessa, että Espoon täytyy etsiä säästökohteita toiminnastaan. Samanaikaisesti lehdissä on käyty voimakasta keskustelua Espoon rakennusvalvonnan toiminnan ontumisen vuoksi. Tässä keskustelussa on muun muassa pelätty, että rakennusvalvonnan vaikeudet huonontavat Espoon mainetta. Syytettyjen penkille on asetettu rakennusvalvonnassa työskentelevät asiantuntijat ja päälliköt. Missään vaiheessa ei ole ajateltu sitä, että vika voisikin olla Espoon kaupungin toimintakulttuurissa ja kaupunkiorganisaation moniportaisessa rakenteessa.

Kun Espoossa haetaan säästöjä, on niitä helposti löydettävissä juuri kaupunkiorganisaation moniportaisesta organisaatiorakenteesta. Espoon johtamiskulttuuri perustuu vanhakantaiselle ajatukselle, että kaupungin toiminnan selkärakankana ovat yksinomaan johto ja esihenkilöt. Henkilöstön ajatellaan vain toteuttavan johdon ja esihenkilöiden päätökset.

Kuitenkin Espoon henkilöstö on korkeasti koulutettua ja osaavaa. He ovat sitoutuneet tuottamaan korkeatasoisia julkisia palveluista espoolaisille. Ei henkilöstöä tarvitse vanhakantaisesti valvoa ja paimentaa moniportaisen organisaatiokoneiston kautta. Kaiken kukkuraksi henkilöstöjohtaminen Espoossa perustuu johdon ja esihenkilöiden tukemiseen. Eikö henkilöstöjohtamisessa pitäisi ennen muuta keskittyä tukemaan organisaation toiminnan sujuvuutta? Espoon kaupungin tuottamat julkiset palvelut toteutuvat asukkaiden ja henkilöstön muodostamassa rajapinnassa. Henkilöstöjohtamisen tulisi olla henkilöstön apuna tässä työssä.

Ehdotus:

Ehdotamme, että Espoon toimintaorganisaatioon kohdistettavia säästöjä etsittäisiin moniportaisen organisaatiorakenteen karsimisesta ja henkilöstöjohtamisen vanhakantaisten johto- ja esihenkilökeskeisten menettelytapojen poistamisesta.

Kysymykset:

1. Mitä toimenpiteitä aiotaan tehdä Espoon kaupungin moniportaisen organisaatiorakenteen uudistamiseksi? 
2. Millä toimenpiteillä aiotaan välttää johto- ja esihenkilötyöhön liittyvät päällekkäisyydet ja näistä päällekkäisyyksistä aiheutuva turha työ? 
3. Kuinka estetään, että keskijohto esittää valtuuston ja lautakuntien ohitse omia hankkeita edistääkseen omaa uraansa? 
4. Miten aiotaan uudistaa kaupunkiorganisaation henkilöstöjohtamista niin, että henkilöstöjohtaminen palvelisi koko organisaatiota, eikä keskittyisi vain johdon ja esihenkilöiden työskentelyn tukemiseen?

Juuti Sini

Havu Isto

Lindholm Julia

Malkamäki Marianna

Markkula Markku

Nores Mia

Stenvall Nora

Blomqvist-Kakko Minea

Mäkäräinen Karoliina

Kilpijoki Kerttu-Liisa

Erämaja Elias

Halkosaari Tommi

Juvonen Arja

Sarasmaa Aleksi

Hokkanen Ari-Pekka

Paldanius Martti

Taussi Liina

Kerola Hannele

Stenholm Elena

Sammallahti Tere

Laakso Ville