Valtuustoaloite lasten kohtuuhintaisen hevosharrastamisen puolesta

20.10.2025 valtuustoaloite Tiitinen ja Ahonen lasten kohtuuhintaisen hevosharrastamisen puolesta

Ratsastus pysyy vuodesta toiseen tyttöjen halutuimpana harrastuksena. Tämä käy ilmi opetus- ja kulttuuriministeriön kouluterveyskyselyssä. On selvinnyt, että viimeisen 10 vuoden aikana tyttöjen kokema ahdistus on kaksinkertaistunut.

Espoo liikkuu 2040 - liikunnan ja urheilun tarinassa kuvataan Espoon liikuntatoiminnan perustuvan asukaslähtöiseen, tasa-arvoiseen ja yhdenvertaiseen kohteluun. Siinä kerrotaan tiedolla ja vaikuttavuudella johtamisesta. Espoo tukee ulkoisia tilavuokria 30–40 % tilojen kustannuksista lasten ja nuorten harrastuksissa ja kaupungin omistamien liikuntapaikkojen tilasubventio on liikuntaseuroille noin 90 %. Hevosharrastuksen edistämiseksi Espoo ei ole kuitenkaan rakentanut juuri mitään olosuhteita. Tuki tyttöjen suosikkilajille on ollut minimaalista. Tasa-arvovaltuutettu on myös kehottanut Espoon kaupunkia edistämään tasa-arvoa liikuntapaikkarakentamisessa vuonna 2022 kantelun tuloksena.

Helsingin kaupunki omistaa kahden suuren ratsastuskeskuksen maat ja rakennukset, joiden tiloja se vuokraa yrityksille. Tilasubventio on huomattava sekä kaupunki on rakentanut kenttiä ja ratsastusteitä, joita se myös huoltaa. Helsingin kaupunki rakensi juuri pienen tallin Malmille omistamalleen Falkullan eläintilalle, jossa jokainen lapsi ja nuori voivat tulla ilmaiseksi hoitamaan poneja ja hevosia nuoriso-ohjaajien opastuksella. Tallin rakennuskulut olivat vähemmän, kuin mitä yksi syrjäytynyt ihminen yhteiskunnalle maksaa. Hevoset Espoossa toimivat myös vetovoimatekijänä, ylläpitävät laidunmaisemaa sekä luovat työpaikkoja suoraan että välillisesti.

Me aloitteen tekijät toivomme, että erityisesti lasten liikuttamiseen ohjattu tuki, liikuntapaikkarakentamispäätökset ja harrastustonttien vuokrahinnoittelu perustuu tasa-arvoon ja yhdenvertaisuuteen. Me aloitteen allekirjoittajat pyydämme Espoon kaupunkia: Kartoittamaan millä keinoin kaupunki voi edesauttaa kohtuuhintaisen lasten ja nuorten hevostoiminnan tarjoamista Espoossa? Arvioimaan millä keinoin kaupunki perustaisi oman hevostallin Helsingin mallin mukaisesti? Millaista yhteistyötä kaupunki voisi tehdä hevosalan yrittäjien kanssa?

Espoossa 14.10.2025 
Helena Tiitinen 
Emmi Ahonen

Värmälä Johanna

Aaltonen Juri

Salovaara Taru

Immonen Ella

Hukari Hanna

Manneh Petra

Karimäki Johanna

Keisteri-Sipilä Elli

Lievonen Mikko

Ahlroos Tiina

Järvenpää Kaarina

Ali Habiba

Seppälä Peppi

Valkeapää Terhi

Kokko Elina

Nevanlinna Risto

Mäkäräinen Karoliina

Löyttyniemi Meri

Puntila Päivi

Juvonen Arja

Partanen Henna

Nieminen Pinja

Elo Tiina

Schauman Ari

Gästrin Eva-Lena

Nores Mia

Islam Nazrul

Taussi Liina

Stenvall Nora

Saita Maria

Holma Jussi

Halkosaari Tommi

Kauste Mika

Markkula Markku

Shafie Omar

Juuti Sini

Alaviiri Kaisa