Lisätietoa saavutettavan museovierailun suunnitteluun
Tältä sivulta löydät ohjeita museovierailullesi KAMUssa Näyttelykeskus WeeGeellä. Ohjeiden avulla voit suunnitella museovierailusi ja valmistautua museokäyntiin etukäteen.
1. Miten tulet KAMUun Näyttelykeskus WeeGeelle?
KAMU sijaitsee Näyttelykeskus WeeGeellä Tapiolassa, osoitteessa Ahertajantie 5, noin kilometrin päässä Tapiolan keskustasta.
Tapiolan keskustaan voit matkustaa metrolla tai linja-autolla. Metrolaiturilta poistutaan ovista, joiden edessä on iso valkoinen tyttöä kuvaava patsas. Lisäksi lattialla on tarroja (kuvassa ympyrässä, KAMU oranssilla), joissa ohjataan metrolaiturilta oikeaan suuntaan.
Tapiolan keskustasta pääset Ahertajantielle kävelemällä Pohjantietä pohjoiseen päin. Voit myös matkustaa linja-autolla bussipysäkille WeeGee-talo, joka on Näyttelykeskus WeeGeetä lähin bussipysäkki Pohjantien varrella.
Pohjantiellä on liikenneympyrä, jonka keskellä on Taidepoliisi -niminen veistos.
Näyttelykeskus WeeGee on iso betonista tehty rakennus. Sisäänkäynti sijaitsee Ahertajantien puolella suunnilleen keskellä taloa.
Pääset Näyttelykeskukseen kulkemalla lasiseinäisen tuulikaapin läpi. Vedä ovenkahvasta kevyesti, niin ulko-ovi aukeaa. Kun astut tuulikaappiin, seuraava ovi avautuu itsestään.
Kesällä Näyttelykeskuksen sisäänkäynnin vieressä on terassi, jossa on värikkäitä tuoleja ja päivänvarjoja. Terassilla voi nauttia kahvilan tuotteita. Kahvilaan pääset WeeGeen aulasta rakennuksen sisältä.
Näyttelykeskus WeeGeen sisäänkäynti. Vasen ikkunaovi aukeaa automaattisesti. Oikeanpuoleinen tulee avata kahvasta vetämällä.
2. Pääsylipun ostaminen
Näyttelykeskus WeeGeen aulassa voit ostaa pääsylipun museoon. Lippuja myydään infotiskillä, joka on iso, harmaa ja sijaitsee keskellä aulaa. Välillä Infotiskillä on jono.
Pääsylipulla saat vierailla kaikissa Näyttelykeskus WeeGeen museoissa. Jos sinulla on Museokortti, voit hankkia pääsylippusi myös sitä näyttämällä.
Näyttelykeskuksen aulassa on ajoittain paljon väkeä, esimerkiksi koululaisryhmiä. Aula on korkea ja kaikuva tila, jossa on kivilattiat. Välillä aulassa on meteliä.
Kun olet ostanut pääsylipun, voit kulkea Näyttelykeskus WeeGeen sähköisten sisäänpääsyporttien läpi päästäksesi museoihin. Portteja on kaksi, ja ne sijaitsevat lipunmyyntitiskin takana, ympyröitynä kuvassa.
Näytä pääsylippusi viivakoodi portinlukijalle, niin vihreä valo syttyy ja portti aukeaa. Voit myös pyytää infotiskin henkilökuntaa avaamaan portit.
Portista voi kulkea vain yksi ihminen kerrallaan. Odota, että portti on sulkeutunut kokonaan ja valo on vaihtunut vihreäksi, ennen kuin näytät oman lippusi viivakoodin portinlukijalle. Näytä pääsylippusi viivakoodi portinlukijalle, sen oikealla puolella, niin portit avautuvat ja näyttävät vihreää valoa.
Kun käännyt sisäänpääsyporttien jälkeen vasemmalle, edessäsi on KAMUn ovi. KAMUn museon ovi. KAMUn oven yläpuolella lukee valaistuin kirjaimin KAMU. Oven oikealla puolella on värikäs KAMU-mainos, joka ohjaa sinut museoon.
Pääset KAMUn museoon kulkemalla pienen tuulikaapin läpi. Tuulikaapin ulompi ovi on avoinna. Vedä seuraavan oven kahvasta, niin se aukeaa, ja voit astua sisään KAMUun.
KAMUun kuljetaan pienen tuulikaapin kautta. Ulompi ovi on avoinna, tervetuloa museoon!
KAMUn aulassa on KAMUn infotiski. Infotiskillä työskentelee museon opas. KAMUn oppaalta voit kysyä mitä tahansa museosta. Voit myös ottaa mukaasi ilmaisia esitteitä. KAMUn Infotiskillä voit selailla ja ostaa KAMUn kirjoja.
Kuvassa on KAMUn infotiski sisäänkäynnin suunnasta.
3. Museovierailusi KAMUssa
KAMUn aulasta pääset museon näyttelyihin. KAMUssa on kaksi erillistä näyttelyä.
Vasemmalla puolella on Tuhat tarinaa Espoosta -näyttely. Näyttely kertoo Espoon historiasta esihistoriasta nykypäivään. Näyttely alkaa huoneesta, jossa on iso kopio kivikauden talosta. Näyttelyssä on viisi eri huonetta. Näyttelyn kierrettyäsi palaat takaisin KAMUn aulaan. Voit kiertää näyttelyn myös toisin päin, nykyajasta esihistoriaa kohti.
Oikealla puolella on KAMUn toinen näyttelytila, jossa esillä oleva näyttely vaihtuu vuosittain. Lisää tietoa juuri tällä hetkellä avoinna olevasta vaihtuvasta näyttelystä löydät KAMUn verkkosivulta. Voit kysyä näyttelystä tarkemmin myös museon oppaalta saapuessasi museon aulaan.
Voit aloittaa museoon tutustumisen kummasta näyttelystä tahansa.
4. Mitä kannattaa ottaa huomioon, kun vierailet KAMUssa?
KAMUn näyttelyissä on omanlaisensa äänimaailma. Jos äänet häiritsevät sinua, voit lainata kuulokkeet museovierailusi ajaksi KAMUn Infotiskiltä.
KAMUn Tuhat tarinaa Espoosta -näyttelyssä on hyvin hämärää, koska esillä on paljon vanhoja esineitä. Kirkas valo, kuten kameran salamavalo, voi vahingoittaa vanhoja esineitä. Siksi näyttelyssä saa ottaa valokuvia vain ilman salamaa.
Kuvassa näkyy huone KAMUn Tuhat tarinaa Espoosta -näyttelystä. Näyttelyssä on hämärää, koska esillä on paljon vanhoja esineitä, joita kirkas valo voi vahingoittaa.
Näyttelyissä voi äänten lisäksi olla kirkkaita tai välkkyviä valoja tai pimeämpiä kohtia. Jos jokin asia mietityttää sinua, voit kysyä näyttelystä tarkemmin museon oppaalta ennen kuin aloitat siihen tutustumisen.
KAMUn näyttelytiloissa on kivilattia, joka tuntuu kovalta jalkojen alla. Lattialla kävelemisestä voi tulla kopinaa.
KAMUssa järjestetään myös opastuksia ryhmille. Ryhmävierailun aikana museossa voi olla hälinää ja tungosta.
KAMUn näyttelyissä on paljon asioita, joita saa kokeilla ja koskea. Jos haluat tietää lisää siitä, saako johonkin koskea tai miten jokin toimii näyttelyssä, voit aina kysyä KAMUn oppaalta.
5. WC-tilat
Näyttelykeskus WeeGeellä on WC-tiloja kolmessa eri paikassa. Kahvilan sisäänkäynnin vasemmalla puolella on WC-tiloja. Sieltä löytyy myös yksi esteetön WC.
Kellarikerroksessa on lisäksi useita WC-tiloja, lastenhoitohuone sekä esteetön WC.
Kuvassa näet WC-symbolin seinällä kahvilaa vastapäätä vasemmalla. WCt löydät, kun kävelet vasemmalle harmaan seinän jälkeen. Oikealla on WeeGeen kahvila.
6. Säilytyskaapit
Voit laittaa vaatteesi ja isommat laukkusi säilytyslokeroon vierailusi ajaksi. Isot laukut ja takit on hyvä säilyttää kaapeissa esineturvallisuuden vuoksi. Säilytyslokeroita on sekä kellarikerroksessa että WeeGeen aulassa pääoven molemmin puolin.
Säilytyslokeroiden lukitus toimii omavalintaisella numerokoodilla. Aulan kaapeissa on jokaisen kaapin lukon yhteydessä kuvaohjeet.
Kun käännyt WeeGeen ulko-ovista vasemmalle pääset portaita pitkin alakertaan. Alakerrasta löytyy mustia säilytyskaappeja sekä wc.
Alakerrasta löytyy mustia säilytyskaappeja, joihin on hyvä laittaa isot laukut, sateenvarjo ym. Kaappien jälkeen vasemmalta löydät WC:t.
7. Kahvila
Näyttelykeskus WeeGeen Ravintola Delicatessen WeeGee sijaitsee ulko-ovelta katsottuna aulan oikealla puolella.
