Kaava-alueiden rajaukset ja nimet ilmakuvapohjalla.
Kaava-alueiden rajaukset ja nimet ilmakuvapohjalla.Kuva: Espoon kaupunkisuunnittelukeskus.

Kyläsepän ja Storhemtin alueiden asemakaavoitus

Maankäytön tarkasteluMatinkyläTapiola

Kyläsepän ja Storhemtin alueita on aiemmin suunniteltu Suurpelto IV:n ja Suurpelto V -nimisinä asemakaavoina. Jatkosuunnittelussa on tarpeen huomioida maakuntakaavatasolla tapahtuneet kaupunkirakenteen painopistemuutokset ja parantaa asemakaavojen toteutettavuutta. Alueelle laadittiin 2020-2021 asemakaavoituksen tavoitteita kokonaisuutena päivittävä Sepänkallio-Storhemt -kaavarunko. Alue asemakaavoitetaan vaiheittain osissa. Suunnittelua pyritään tekemään toteutushankkeiden kanssa yhteistyössä.

Kaavan nimi

Sepänkallio - Storhemt kaavarunko

Sijainti

Suurpelto

Ennen asemakaavoitusta laadittiin Suurpelto- Kehä II osayleiskaava (kaupunginhallitus 24.5.2005), jonka perusratkaisu vietiin osaksi Espoon eteläosien yleiskaavaa. Tavoitteidenasettelun ja useiden nähtävilläolojen jälkeen kaupunkisuunnittelulautakunta hyväksyi vuonna 2012 Suurpelto IV:n ja Suurpelto V:n asemakaavakaavaehdotukset lähetettäviksi kaupunginhallituksen ja edelleen valtuuston hyväksymiskäsittelyyn.  Vuonna 2019, kun kaavaehdotuksista ei ollut syntynyt hyväksymisen edellytyksenä olevia maankäyttösopimuksia, kaupunginhallitus palautti Suurpelto IV:n ja Suurpelto V:n asemakaavat uudelleen valmisteltaviksi.

Osa-alueiden asemakaavat ovat saaneet uudet alueen historiasta muistuttavat nimet ja alustavat rajaukset.  Tilanne kesä 2025:

Kaavojen jakaminen edelleen pienempiin osiin on mahdollista. Kaavarunkoalueen asemakaavoista lainvoimaisia ovat 330800 Kyläsepäntie, 331200 Sepänkallio ja 331100 Tuurinmäenlaita (tilanne 5/2025). Kaupunki on jo toteuttanut rakentamisen vaiheistuksen mahdollistavat uudet kokoojakadut, kunnallistekniikan runkoverkon ja alueellista hulevesien käsittelyä alueelle. Alue on myös kytketty joukkoliikenneverkkoon ja Sepänkallion ensimmäiset asuinkorttelit valmistuvat vuoden 2025 aikana.

Vireillä olevien kaavojen alueilla tehdään korttelisuunnittelua ja kunnallisteknistä yleissuunnittelua. Kaupunkisuunnittelulautakunta asettanee asemakaavaehdotukset uudelleen nähtäville ja niistä pyydetään palautetta niin asukkailta kuin viranomaisiltakin. Nähtävilläolon jälkeen tehdään kaavoihin tarvittavat tarkistukset, minkä jälkeen ne voivat edetä hyväksymiskäsittelyyn.  Kaavoihin liittyy maankäyttösopimuksia, jotka tonttiyksikkö neuvottelee kaupunginhallitusvaiheessa.

 

Aila Valldén

arkkitehti, asemakaavoitus (Suurpelto, Pohjois-Espoo)+358 43 8251919Tekniikantie 15, Otaniemi

Sirpa Sivonen-Rauramo

aluearkkitehti, asemakaavoitus, Matinkylän alue+358 50 3475494Tekniikantie 15, Otaniemi

Mari Soini

maisema-arkkitehti+358 40 6369844Tekniikantie 15, Otaniemi

Salla Mäkelä

liikenneinsinööri, asemakaavan liikennesuunnittelu+358 40 6369068Tekniikantie 15, Otaniemi
Vaikuta nyt -uutiskirje kertoo, mihin hankkeisiin voit juuri nyt vaikuttaa ja mitä lähialueellasi tapahtuu. Lisäksi saat tiedon tulevista asukastilaisuuksista. Kirje ilmestyy sähköpostiisi kahden viikon välein. Tilaa uutiskirje klikkaamalla kuvaa.