
Gräsanojan tulvasuojelu ja kunnostus
Kadut ja liikenneMatinkyläTapiolaHankkeen tausta Gräsanoja on Espoon suurimpia kaupunkipuroja. Tiivistynyt kaupunkirakenne on lisännyt hulevesien määrää ja siten pahentanut alueen tulvatilannetta. Ilmastonmuutoksen myötä lisääntyneet vesisateet ovat entistä rankempia ja merivesitulvat yleistyvät. Ilmiöt yhdessä edellyttävät toimenpiteitä Gräsanojaan. Gräsanojan valuma-alue on noin 24 km² ja pääuoman pituus mereltä Mankkaanlaaksontielle on noin 3 km. Ojaa on käsitelty viimeksi suuressa mittakaavassa 1950-luvulla, jolloin uomaa perattiin maanviljelyksen kuivatuksen tehostamiseksi.
Sijainti
GräsanojaVaihe
Suunnittelu
Hankkeen tausta
Gräsanoja on Espoon suurimpia kaupunkipuroja. Tiivistynyt kaupunkirakenne on lisännyt hulevesien määrää ja siten pahentanut alueen tulvatilannetta. Ilmastonmuutoksen myötä lisääntyneet vesisateet ovat entistä rankempia ja merivesitulvat yleistyvät. Ilmiöt yhdessä edellyttävät toimenpiteitä Gräsanojaan.
Gräsanojan valuma-alue on noin 24 km² ja pääuoman pituus mereltä Mankkaanlaaksontielle on noin 3 km. Ojaa on käsitelty viimeksi suuressa mittakaavassa 1950-luvulla, jolloin uomaa perattiin maanviljelyksen kuivatuksen tehostamiseksi.
Yleissuunnitelma
Gräsanojan yleissuunnitelma valmistui vuonna 2020. Suunnittelualue kattaa Gräsanojan varren mereltä Seilinniittyyn saakka. Yleissuunnitelmassa on esitetty toimenpiteet sekä tulvariskin vähentämiseksi että luonto- ja virkistysarvojen parantamiseksi.
Gräsanojan kunnostuksen ja yleissuunnitelman lähtötietoina käytettiin maisemanhoidon ja virkistyskäytön kehittämiseksi laadittuja suunnitelmia. Yleissuunnitelmassa on huomioitu myös alueella tehdyt luonto- ja ympäristöselvitykset sekä Gräsanojan tulvasuojelu- ja kunnostussuunnitteluhankkeen aikana tehdyn asukkaille suunnatun karttakyselyn tulokset.
Tutustu Gräsanojan yleissuunnitelmaan(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan) ja suunnitelmaselostukseen(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan).
Asukasvuorovaikutus
Suunnittelutyötä on tehty vuorovaikutteisesti alueen asukkaiden ja muiden sidosryhmien kanssa. Maaliskuussa 2021 järjestettiin asukastilaisuus Gräsanojaan rajautuvien kiinteistöjen maanomistajille.
Suunnittelutyön tueksi Espoon kaupunki keräsi havaintoja ja kehitysideoita Gräsanojan alueen asukkailta ja muilta sidosryhmiltä verkkokyselyn välityksellä. Touko-kesäkuun aikana kaupungin verkkosivuilla vastattavissa olleeseen karttapohjaiseen kyselyyn vastasi 49 henkilöä, jotka jättivät yhteensä 118 karttamerkintää havaitsemistaan tulvakohteista, mahdollisista tulvakohteista, tärkeistä säilytettävistä kohteista sekä kehityskohteista.
Eniten merkintöjä jätettiin havaituista tulvakohteista. Merkintöjä tuli runsaasti Mankkaanlaaksontielle, Tonttumaan ja Merituulentien puistoalueille sekä Hauenkalliontien läheisyyteen. Mahdollisia tulvakohteita nähtiin olevan muun muassa Haukilahdenrannassa.
Tärkeitä säilytettäviä kohteita merkittiin myös runsaasti. Eniten merkintöjä jätettiin Tontunmäen ja Tonttumaan puistoaluille, joiden luonto- ja virkistysarvot koettiin tärkeiksi. Myös Lukupuroon tehdyt kunnostustyöt ja meritaimenen kutualue merkittiin kartalle. Kehitettävää Gräsanojassa puolestaan nähtiin olevan eniten Merituulentien ja Länsiväylän välillä sekä Haukilahdenrantaa pitkin kulkevalla uomaosuudella. Vastaajat toivoivat uoman kunnostusta, muun muassa ruoppausta ja yleistä siistimistä, mikä mahdollistaisi myös uoman virkistyskäytön kehittämisen, kuten melonnan ja veneilyn Gräsanojassa.
Tutustu yleissuunnitelmavaiheessa järjestetyn asukastilaisuuden materiaaliin(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan).
Gräsanojan tulvasuojeluun ja kunnostukseen liittyvistä tulevista tilaisuuksista tiedotetaan näillä verkkosivuilla sekä Espoon kaupunkitekniikan keskuksen Facebook-sivuilla(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan) ja Twitterissä.
Rakentaminen tapahtuu vaiheittain
Gräsanojan kunnostus on siirtynyt rakentamisvaiheeseen. Ensimmäisessä vaiheessa vuoden 2024 aikana rakennettiin Gräsanojan kunnostushankkeen pohjoispuoleinen osuus (OA3) Mankkaanlaaksontieltä pohjoiseen. Seuraavan osuuden rakentaminen Mankkaanlaaksontieltä etelään Länsiväylälle (osuus 2) ja Länsiväylältä Hauenkalliontielle Iirissiltaan (osuus 1b) käynnistyy vuoden 2025 aikana. Viimeisin osuus (1a) Hauenkalliontieltä etelään Haukilahden sataman suulle Iirislahdensillalle on suunnittelussa ja pyritään sisällyttämään investointiohjelmaan lähivuosille.
Gräsanojan kunnostushankkeessa osa-alueella 2 toteutetaan tulvatasanteita, erillinen tulvauoma, poistetaan uomasta veden virtausta estävää kasvillisuutta, istutetaan uomaa varjostavaa puustoa, poistetaan vieraslajeja, rakennetaan veden virtausta ohjaavia suisteita ja toteutetaan taimenelle soveltuva kutusoraikko. Lisäksi Tonttumaan ja Olarinluoman puiston alueella uusitaan puistoraitteja ja valaistusta. Osa-alueella 1b toteutetaan tulvatasanteita, poistetaan uomasta veden virtausta estävää kasvillisuutta, ruopataan uomaan kertynyttä pohjasedimenttiä, istutetaan uomaa varjostavaa puustoa ja poistetaan vieraslajeja. Gräsanojan rakennussuunnittelua koskevat suunnitelmakuvat on esitetty alla.
Suunnitelma-aineisto
Yhteystiedot
Kaupunkiympäristön asiakaspalvelu
+358 9 81625100Anna palaute: Palautelinkki(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan)