Vammaisneuvoston lausunto Terveysasemapalvelujen järjestäminen ulkoistettuna toimintana Espoon keskuksen alueella
Vammaisneuvosto edellyttää, että kaikki ulkoistetut palvelut ovat esteettömiä ja saavutettavia. Myös vammaisilla henkilöillä tulee olla mahdollista valita ulkoistettu palvelu, kuten muillakin kuntalaisilla.
Perustelut
Espoon vammaisneuvosto korostaa, että kaikissa terveysasemapalveluiden järjestämisissä on huomioitava esteettömyys ja saavutettavuus. Ne on tuotava osaksi kilpailutusehtoja, jotta tosiasiallinen esteettömyys ja saavutettavuus varmasti toteutuu.
Esteettömyydessä on huomioitava muutakin kuin toimipisteen tilojen esteettömyys. Terveysasemalla olevien hoitolaitteiden on myös sovelluttava vammaisten henkilöiden tutkimiseen. Lisäksi terveysasemalla tarvitaan mm. pyörätuolivaaka. Nyt esitetyt esteettömyysvaatimukset kilpailutusasiakirjoissa ovat riittämättömiä.
Terveysasemapalvelun ajanvaraus- ja sisäänkutsuntajärjestelmien on oltava saavutettavia, joka mahdollistaa järjestelmien itsenäisen käytön. Ulkoistetulla terveysasemalla on oltava muun muassa tekstiviestipalvelu kuulovammaisille, kuten kaupungin muillakin terveysasemilla. Näiden lisäksi terveysasemalla tulee olla riittävästi henkilökuntaa esimerkiksi opastamaan ja neuvomaan asiakkaita terveysasemalla toimimisessa.
Vammaisneuvosto pitää hyvänä, että ulkoistettu terveysasemapalvelu käyttää samaa potilastietojärjestelmää kuin kaupungin/hyvinvointialueen muut terveysasemat samoin yhteistyötä HUS Diagnostiikan kanssa. Vammaisten henkilöiden on haasteellista siirtyä esimerkiksi röntgeniin tai laboratorioon, jos ne sijaitsevat kaukana itse terveysasemasta. Esimerkiksi Kela-taksien saatavuudessa on ongelmia, jolloin liikkuminen paikasta toiseen on hyvin hankalaa. Vammaisneuvosto pitäisi hyvänä, että ulkoistetulla terveysasemalla olisi saatavilla laboratoriopalveluita.
Vammaisneuvosto huomauttaa, että ulkoistettua terveysasemapalvelua ja sen toimintaa tulee valvoa ja seurata aktiivisesti. Riskinä on, että palveluntuottaja pyrkii saamaan säästöjä esimerkiksi potilasturvallisuuden kustannuksella. Palveluntuottajalle pitää asettaa selkeät tavoitteet ja niiden toteutumista tulee seurata, esimerkiksi erilaisten mittareiden avulla. Laiminlyönneistä tulee seurata sanktioita.
Espoossa 12.5.2022
Vammaisneuvoston puolesta
Pirkko Kuusela Sirkku Kiviniitty
Vammaisneuvoston puheenjohtaja Vammaisneuvoston sihteeri
Jakelu: Terveyspalvelut
Tiedoksi: Vammaisneuvosto