Vammaisneuvoston ja sen Rakennetaan Kaikille -työryhmän lausunto Espoontorin alueen katujen ja bussiterminaalin katusuunnitelmista

24.8.2026 10.51

Espoon vammaisneuvosto

Rådet för personer med funktionsnedsättning i Esbo

Espoon vammaisneuvoston lausunto

1 (3)

13.8.2026

           

Vammaisneuvoston ja sen Rakennetaan Kaikille -työryhmän lausunto Espoontorin alueen katujen ja bussiterminaalin katusuunnitelmista

Lausunto pohjautuu Kaupunkitekniikan keskuksen ja A-insinöörien esittelyyn Rakennetaan kaikille -työryhmässä 9.6.2026 sekä saatuun esittelymateriaaliin.

 

Vammaisneuvoston Rakennetaan kaikille -työryhmä (jatkossa RAKA) esittää seuraavien asioiden huomioon ottamista, jotta Espoontorin alueen ja bussiterminaalin kadut ympäristöineen saadaan rakennettua kaikille käyttäjille esteettömiksi, turvallisiksi ja käyttötarkoituksenmukaisiksi.

 

Yleistä

Tämän alueen haasteena on tilan puute jo rakennetussa ympäristössä. Lyhintä mahdollista reittiä pitkin bussiterminaalialueelle pääseminen ja radan ylitys, sekä Espoontori-kiinteistön läpikulku Lindholminkäytävän ollessa suljettuna ovat edelleen  isoja haasteita.

Kulkuyhteyksien suunnittelussa ja toteutuksessa esteettömän reitin on aina oltava lyhin reitti, mutta näissä suunnitelmissa sitä ei ole pystytty toteuttamaan. Kulkureitit liikkumisesteisten (jatkossa LE) henkilöiden pysäköinti- ja saattoliikennepaikoilta liikenneasemalle eli bussiliikenteen ja junaliikenteen laitureille ovat todella pitkät. Matka varsinkin LE-saattoliikenteen sijaintipaikoilta risteää muun liikenteen kanssa ja on tosiasiallisesti mahdotonta käyttää itsenäisesti ja turvallisesti.

 

Esteetön reitti tulee huomioida myös rakennusaikana ja varmistaa, että se on tosiasiallisesti toimiva ja turvallinen reitti joka päivä kaikissa sääolosuhteissa. 

 

Kaupunkirakentamisessa tulee huomioida myös kunnossapidon vaatima tila. Talviolosuhteiden lumenläjityspaikat tulee olla merkittyinä.

 

RAKAn huomiot katusuunnitelmasta:

- Katusuunnitelmaselostuksessa mainitaan. ’Alueen eteläreunalla on 4,00 metriä leveä yhdistetty jalankulku-polkupyörätie Kamreerintieltä Espoonsillalle saakka. Ahtaan tilan vuoksi sama alue palvelee bussien odotustilana. Noin paalun 75 kohdalle rakennetaan liityntäpyöräpysäköintiä sisätiloihin. Espoonsillalta Lindholminkäytävälle saakka on vain jalankululle varattua aluetta (polkupyörät talutetaan) ja siitä Asemakujalle saakka on lähtölaitureiden kohdalla erillinen odotustila, 3,00 metriä leveä yhdistetty jalankulku-polkupyörätie ja 2,40 metriä leveä erotuskaista, joka toimii tilavarauksena kaupunkikalusteille.’ 
Valitettavasti kävely- ja pyöräliikenteen yhdistäminen näin vilkkaalla alueella ei toimi ja tekstissä mainittu ’polkupyörien talutus’ ei tule käytännössä toteutumaan. Tämä tarkoittaa ruuhkaista ja vaarallista aluetta kaikille, ei pelkästään liikkumisesteisille tai aistiesteisille henkilöille. 
Alueen valvonnassa tulee kiinnittää erityistä huomiota turvallisuuteen ja opastaa kaikenlaisia liikkujia, mutta erityisesti pyöräilijöitä ja (sähkö)potkulautailijoita liikkumisen rajoituksista alueella.

- Erinomaista suunnitelmassa on ohjaavien raitojen reitit Siltakadulla sijaitsevilta LE-pysäköintipaikoilta kauppakeskukseen, kirjastoon ja Vammaispalveluille Kamreerintien kiinteistöön.
Bussiliikenneyhtiöissä olisi hyvä ohjeistaa Kamreerintietä ajavien reittien kuljettajia siitä, että he ajavat ko. kadulla hitaammin liikkuvien LE-kulkuneuvojen ja LE-apuvälineitä käyttävien henkilöiden kanssa risteävästi.

LE-pysäköintipaikka on eri asia kuin LE-saattoliikennepaikka. 
Saattoliikennettä on paljon muutakin kuin taksiliikenne. 
LE-saattoliikennepaikka on suunnattu toimimis- ja liikkumisesteisten henkilöiden auton pysähtymispaikaksi siten, että siinä voidaan pysäköidä isokin LE-auto (=ambulanssikokoinen) ja purkaa henkilö esim. sähköpyörätuolin kanssa pyörätuolihissillä ulos. Tämän jälkeen kuljettaja ja/tai avustaja vielä saattaa asiakkaan pyörätuolissa sisälle kohteeseen. 
Tämä tarkoittaa, että LE-saattoliikennepaikka on oltava riittävän suurikokoinen, siitä on oltava turvallinen ja mahdollisimman lyhyt matka esteettömälle sisäänkäynnille, ja että 
LE-saattopaikalla on ko. liikenteelle sallittu pysäköintiaikaa riittävästi (liikennemerkin lisäkyltti).

 

LE-saattoliikenteen pysähtymispaikkojen tulee siis sijaita mahdollisimman lähellä pääsisäänkäyntiä/ esteettömiä sisäänkäyntejä, ja niiden tulisi olla katettuja ja lämmitettyjä.

Valitettavasti tämä asia ei nyt toteudu näissä katusuunnitelmissa ja RAKA pyytääkin vielä miettimään ratkaisua, jotta Espoon Keskuksen liikenneterminaalialueen 
LE-saattoliikennepaikat saataisiin aidosti lähemmäksi liikenneterminaalia, pois LA-1 (linja-autoterminaali) alueelta lähellä Kasöörinpihaa sekä Siltakadulta.

 

- Polkupyörien ja (sähkö)potkulautojen pysäköintipaikat tulee suunnitella siten, että ne eivät ole esteenä esteettömälle liikkumiselle. 

Pyöräpysäköinti- ja (sähkö)potkulautapysäköintipaikkojen sijoituspaikka tulee olla kauempana kuin LE-saattoliikenteen jättöpaikka tai LE-pysäköintipaikka. LE-saatto- ja pysäköintipaikalta esteettömälle sisäänkäynnille johtava reitti on oltava aina esteetön, myös pyöristä ja potkulaudoista!

- miten on ajateltu järjestää tilausbussien pysäköinti alueella? Erilaiset ryhmäkuljetukset, esim. retkille, järjestetään usein niin, että niiden lähtöpaikka on jokin alueen liikenneasema.

- opastusjärjestelmien täytyy olla esteettömiä, digisaavutettavia ja toimivia. Nykyaikaa ovat digitaaliset opastusjärjestelmät, jotka palvelevat myös erilailla toimimisesteellisiä henkilöitä, kuten näkövammaisia.

Muuta

RAKA toivoo saavansa vastauksen tähän lausuntoon.

Espoossa 13.8.2026

Pirkko Kuusela                                                               Hanne Österberg

Vammaisneuvoston puheenjohtaja                               Rakennetaan kaikille -työryhmän 
puheenjohtaja

Jakelu:          Espoon kirjaamo, kirjaamo@espoo.fi
Rakennusvalvonta, rava@espoo.fi
Kaupunkitekniikan keskus
A-insinöörit

Tiedoksi:       Vammaisneuvosto sekä sen Rakennetaan kaikille -työryhmä