Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta pöytäkirja 4.3.2025
TASA-ARVO- JA YHDENVERTAISUUSTOIMIKUNTA
Aika 4.3.2025, klo 17.30-
Paikka Vihreät, Valtuustotalo, Espoonkatu 5
Osallistujat:
Oskari Hyttinen (Kok.) PJ
Naina Rajani (Vihr.) VPJ, poissa
Katariina Sorvanto (Kok.)
Antti Jäänvirta (Kok.)
Janne Hirvasvuopio (Vihr.)poissa, vara Pia Aarrekivi
Iiris Mikkilä (SDP),
Erkki Kaarnama (PerusS)
Tiina Kujala (SFP)
Hannu Laaksonen (KD)
Jenna Leppänen (Kesk.)
Marjo Matikka (LIIK)
Liisa McDermott (Vas.) poissa
Sandra Åkerlund (Espoon romaniyhdistys ry) poissa
Nuorisovaltuuston edustaja Elif Huttunen
Nuorisotyön palveluvastaava Tatu Törmänen
Kaupunginhallituksen edustaja Peppi Seppälä, saapui 17.40
Esittelijä Kaarina Salonen, konsernihallinto, henkilöstöyksikkö
Sihteeri Paula Harle, Elinvoiman tulosalue
1.Kokouksen avaus
Puheenjohtaja avasi kokouksen klo 17.32 ja totesi läsnäolijat.
2.Kokouksen laillisuus
Puheenjohtaja totesi kokouksen laillisesti kokoon kutsutuksi ja päätösvaltaiseksi.
3.Pöytäkirjantarkastajien valinta
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti kokouksessaan valita pöytäkirjan tarkastajiksi: Pia Aarrekiven ja Hannu Laaksosen
4.Etsivä nuorisotyö 18-28 -vuotiaat
Asian esitteli nuorisotyön palveluvastaava Tatu Törmänen. Kokouksessa esitelltiin Espoon etsivän nuorisotyön näkökulma 18-28 -vuotiaiden nuorten osalta, joiden kanssa työskennellään etsivän eri työmuodoissa; yksilötyö, jalkautuva etsivä nuorisotyö ja Ohjaamotalon starttipisteen etsivä nuorisotyö.
Etsivä nuorisotyö tekee Nuorisolain mukaista yksilöohjausta, niiden nuorten kanssa, jotka tarvitsevat tukea tai palveluohjausta elämässään. Alla Nuorisolain 10 § ensimmäinen kappaleteksti etsivästä nuorisotyöstä:
”Etsivän nuorisotyön tehtävänä on tavoittaa tuen tarpeessa oleva nuori ja auttaa häntä sellaisten palvelujen ja muun tuen piiriin, joilla edistetään hänen kasvuaan, itsenäistymistään, osallisuuttaan yhteiskuntaan ja muuta elämänhallintaansa sekä pääsyään koulutukseen ja työmarkkinoille. Etsivä nuorisotyö perustuu nuoren vapaaehtoisuuteen ja nuoren kanssa tehtävään yhteistyöhön.”
Tatu Törmäsen materiaali on pöytäkirjan liitteenä. Kokouksessa käytiin keskustelu Espoon etsivän nuorisotyön tilanteesta.
Törmäsen esityksestä poimittiin haasteina muun muassa seuraavat asiat
Törmäsen esityksestä poimittiin haasteina muun muassa seuraavat asiat
- Palvelujen pirstaleisuus, mikä näkyy esimerkiksi nuorten kohtaamisten määrissä, jotka ovat kasvaneet ja ohjausten kestot ovat pidentyneet. Tämä suuntaus on valitettavaa. Organisaatiomuutokset haastavat myös, esimerkkeinä hyvinvointialue ja Espoon työllisyyspalvelut.
- Espoosta puuttuu alle 25-vuotiaiden päihteitä käyttävien nuorten tilapäismajoitus.
- Kuntouttava työtoiminta Espoossa on vähentynyt Edistian joutuessa lopettamaan, suuntaus on ollut valtakunnallinen. Espoossa kuntouttavaa työtoimintaa järjestää LUVN:n pajat.
- Mielenterveyspalvelujen jonot ovat pitkät. Etsivä nuorisotyö kannattelee ja kulkee nuoren rinnalla eri palveluihin pääsyn ajan.
- Osan harrastuksista aloittaminen on haasteellista korkeiden harrastushintojen takia
- Viimeaikaisen kehityksen ja työn määrän näkökulmasta etsiviä nuorisotyöntekijöitä tulisi olla enemmän.
Toimikunta kiitti Tatu Törmästä kiinnostavasta ja hyvästä esityksestä.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun Espoon etsivästä nuorisotyöstä
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti
- merkitä tiedoksi asian.
5.Tasa-arvopäivät 2024 palaute muuttuva maailma ja miehet
Antti Jänvirta esitteli tasa-arvopäivien 2024 palautteen. Muutamia Jäänvirran nostamia asioita seuraavissa kappaleissa. Miehet osallistuvat harvemmin tasa-arvotyöhön kuin naiset, Pekingissä oli vain äänestyksestä pidättäytyneitä valtioita, ei yhtäkään vastaan äänestänyttä. Alle 30% Pekingin suosituksista toteutui täysin, 50% osittain ja tätä voidaan silti pitää onnistumisena, mutta työtä on edelleen tehtävänä. Antigender- liike myös ruokkii uskonnollisten ja etnisten ryhmien radikalisoitumista, kun se ajaa naisten kontrolloinnin lisääntymistä.
Köyhyys määrittää elämää esimerkiksi romaneilla ja köyhyys on ylisukupolvista. Myös yhden huoltajan perheillä on kahdeksankertainen riski joutua köyhyyteen. Vammaisten henkilöiden määrää ei tiedetä ja mitä ei tiedetä, sitä ei voi myöskkään parantaan. Sosiaaliturvasta ei saisi puhua vain huono-osaisten asioina. Meistä jokainen käyttää jossain vaiheessa elämää sosiaaliturvaa. Suomessa tulisi kiinnittää huomiota työkyvyn ylläpitämiseen kuten muualla Euroopassa. Nyt huomio täällä on työkyvyttömyydessä.
Miehet ovat moninainen ryhmä ja tarvitsevat mieserityisiä palveluja. Kuva miehestä on kapea. Esityksessä mainittiin joitakin hankkeita, esimerkiksi Milava ja Ulkokehän miehet. Miesten kynnys hakea apua ja tukea on edelleen Suomessa korkea. Lopuksi käsiteltiin hankkeiden laatua. Ensimmäisessä vaiheessa tulisi heti määritellä ongelma tarkasti ja laatia mittarit.
Toimikunta kiitti Antti Jäänvirtaa mielenkiintoisesta esityksestä.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun tasa-arvopäivien palautteesta
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päättti
- merkitä asian tiedoksi.
6.Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmien päivittäminen 2025, edellisen kokouksen anti
11.2.2025 kokouksessa käytiin yhteistoiminnallinen työskentely toiminnallisen tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelman päivittämisestä. Kokoustyöskentelystä ja materiaaleista tuotettiin tähän kokoukseen ehdotus päivittämisprosessin isoista askeleista. Materiaali esitelltiin kokouksessa ja päätettiin edetä esitetyillä sisällöillä.
Toiminnallisen tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelman laatimisessa on tärkeää huomioida saavutettavuus ja esteettömyys erityisesti helpon lukemisen ja tiedon ymmärrettävyyden kannalta. Suunnitelman tavoitteet ja mittarit on mietittävä huolellisesti, seurannan toteuttamisessa voidaan käyttää esimerkiksi havainnollista liikennevalomallia. Erityistä huomiota tulee kiinnittää toimenpiteiden konkreettisuuteen ja mitattavuuteen. Viestinnän näkökulmasta suunnitelmasta tulisi laatia kaksi versiota: varsinainen ja tiivistetty. Näin voidaan varmistaa, että tieto tavoittaa mahdollisimman laajan lukijakunnan ja on keskeisiltä osin nopeasti omaksuttavissa.
Suunnitelman laatimisessa tulisi noudattaa mahdollisimman moninäkökulmaista lähestymistapaa. Laadinnassa tulisi olla mukana eri tahoja, kuten viranhaltijoita, luottamushenkilöitä, järjestöjen edustajia, seurakuntayhtymä, neuvostot ja neuvottelukunnat sekä toimialojen edustajia. Näihin tahoihin lukeutuvat muun muassa nuorisopalvelut, liikunta ja urheilu, etsivä nuoriso- ja vanhustyö, kirjastot, vammaispalvelut, poliisi, asuntoviranomaiset ja muut asumiseen liittyvät toimijat. Näiden näkökulmien avulla varmistetaan, että suunnitelma huomioi mahdollisimman laajasti eri ryhmien moninaiset tarpeet ja tilanteet.
Suunnitelmassa tulee myös kiinnittää huomiota kaupungin väestörakenteeseen. Työryhmän onkin kuultava eri tahoja laajasti jo nykytilan kartoitusvaiheessa. Kuuleminen on tärkeää, mutta yhtä lailla on perehdyttävä olemassa olevaan dataan, kuten asiakaspalautteisiin eri toiminnoista, tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusvaltuutetuille jätettyihin kanteluihin, ajankohtaisiin tutkimuksiin ja selvityksiin. Yhteistyö hyvinvointialueen kanssa on laadinnan kannalta keskeistä. Tarvittaessa tulee järjestää erillisiä tilaisuuksia eri väestöryhmien tilanteen selvittämiseksi. Lisäksi kaupungin tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustyön rakenteet on kuvattava selkeästi.
Suunnitelman laatimiselle tulee ensivaiheessa esittää selkeä prosessi, jossa resurssit on varattu etukäteen niin suunnitelman laatimiseen kuin toteuttamiseen. Hyväksynnän tulee tapahtua kaupunginhallituksessa. Tämä varmistaa sen, että suunnitelma saa virallisen voiman.
Toimikunta painotti myös seuraavia asioita: vammaisten henkilöiden arvostava kohtaaminen, eri väestöryhmien (haavoittuvassa asemassa olevat) asioinnin esteettömyys, koulujen saavutettavuus ja yhteistyö hyvinvointialueiden kanssa. Mahdollisia, keskeisiä teemoja ovat monikulttuurisuus ja kaupungin eri alueiden eriarvoistumisen ehkäisy, kaavoituksessa on otettava huomioon segregaation ehkäiseminen, kiusaamiseen sekä seksuaaliseen häirintään puuttuminen ja ennaltaehkäiseminen.”
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmien päivittämisestä
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti
- merkitä asian tiedoksi.
7.17.5. IDAHOBIT -päivän tapahtuma
Kansainvälistä IDAHOBIT -päivää vietetään 17.5. Kokouksessa valittiin ryhmä, joka ideoi päivän tapahtuman.Ryhmässä Iiris Mikkilä, Oskari Hyttinen ja Peter Rynin.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun 17.5. päivän tapahtumasta
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti
- merkitä asian tiedoksi
8.TASSU 2025 valmistelun tilannekatsaus siirtyi seuraavaan kertaan
Kokouksessa esitellään TASSU-palkintoprosessin kokonaisuus 2025. Erityisesti kiinnitetään huomiota hakuilmoitukseen. Tavoitteena on nostaa esiin yksittäisten henkilöiden tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta edistäviä tekoja. Kokouksessa päätetään myös tekojen painopistealue.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta käynee
- keskustelun TASSU 2025 asioista.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päättänee
- merkitä asian tiedoksi.
9.Ihmiskauppa Suomessa
Torstaina 20.3. 2025, klo 14-15.30 järjestetään Teamsilla tilaisuus, jossa käsitellään aihetta Ihmiskauppa Suomessa. Koulutuksen pitää Johanna Snellman, Monika-Naiset liitto ry, Ihmiskaupan vastaisen työn asiantuntija. Tilaisuuden teemoina ovat Mistä puhumme, kun puhumme ihmiskaupasta? Ihmiskaupan eri muodot ja esiintyvyys. Ihmiskaupan uhrien tunnistaminen ja tukeminen. Tilaisuus on avoin Espoon kaupungin työntekijöille ja luottamushenkilöille.
Keskiviikkona 14.5.2025 Espoon valtuustosalissa järjestetään näytös Nasrinin voice -elokuvasta. Näytöksen jälkeen pidetään paneelikeskustelu sekä lyhyt keskustelu elokuvan teemoista. Tilaisuuteen kutsutaan sekä Espoon kaupungin työntekijöitä että luottamushenkilöitä. Tapahtuman järjestävät yhteistyössä kotoutumisen edistämisen neuvottelukunta ja tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta. Kutsu ja ilmoittautumislinkki lähetetään myöhemmin, kun ohjelma on valmistunut.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun ihmiskauppa-kokonaisuudesta
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti
- merkitä asian tiedoksi.
10.Muut asiat
Työllisyyspalveluilta oli tullut ilmoitus, että palkkatukihakemukset on keskeyttetty toistaiseksi. Toimikunta asetti Iiris Mikkilän valmistelemaan kannanoton asian tiimoilta. Muut jäsenet kommentoivat tekstiä.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun muista asioista.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti
- merkitä asian tiedoksi.
11.Seuraavat kokoukset
Vuoden 2025 kokoukset ja aiheet
8.4. Työllisyyspalvelujen esittely ja vaikeasti työllistettävien tilanne Espoossa, palvelupäällikkö Marianne Selin. Palvelujen ja henkilöstön tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmien päivitysprosessin tilanne, Romanien kansallispäivän tilaisuus Sellosalissa alkaa klo 19. Kokous pidetään Valtuustotalon kahviossa klo 16.30-18.20
20.5. Arviointi ja terveiset tulevalle toimikunnalle.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta käynee
- keskustelun kokousten sisällöstä.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päättänee
- merkitä tiedoksi asian.
12.Kokouksen päättäminen
Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 19.54
Oskari Hyttinen puheenjohtaja
Paula Harle, sihteeri
Pia Aarrekivi, pöytäkirjantarkastaja
Hannu Laaksonen, pöytäkirjantarkastaja