Senioripaku Välkky tuo kulttuurin kylään

29.4.2026 5.01
Elina Pulli, Riitta Lukkaroinen-Mikkonen ja Pentti Mikkonen istuvat pöydän ääressä ja katsovat toisiaan.
Senioripaku Välkyssä parasta ovat kohtaamiset. ”Kun ihmiset tulevat paikalle, he viihtyvät”, toteaa Elina Pulli (vas.). Riitta Lukkaroinen- Mikkonen ja Pentti Mikkonen aikovat myös ensi kesänä osallistua kulttuuri- ja liikuntatapahtumiin.Kuva: Sampo Korhonen

Senioripaku Välkky houkuttelee ikäihmisiä yhteen kulttuurin, liikunnan ja yhteisöllisen tekemisen äärelle.

Senioripaku Välkky on kirjaston elämysauto, joka toimii liikkuvana kohtaamispaikkana. Pysäkeillä voi kuunnella musiikkia, osallistua yhteislauluun, tavata muita senioreita tai tutustua kirjavinkkeihin. Toisaalta kohtaamispaikkana voi yhtä lailla olla iso kirjasto. Toiminnan ytimessä on ajatus siitä, että mielekäs sisältö houkuttelee ikäihmiset liikkeelle.

Erityisasiantuntija Elina Pulli on ollut mukana kehittämässä toimintaa viiden vuoden ajan. Senioripaku käynnistyi alun perin liikuntapainotteisena Helsingissä, mutta Espoossa Pulli näki mahdollisuuden yhdistää palveluun taiteen ja kulttuurin. Mukana ovat myös Espoon kulttuuri- ja liikuntapalvelut sekä kirjaston väki.

”Kaikki eivät innostu liikunnasta, mutta kuoro, taikuri tai musiikkiesitys saa ihmiset lähtemään paikalle. Silloin kulttuuri ja liike yhdistyvät luontevasti”, Pulli kertoo.

Ohjelmassa huomioidaan myös sukupolvien kohtaaminen. Tulevana kesänä toimintaa viedään aiempaa enemmän asukaspuistoihin, joissa seniorit ja lapset voivat kohdata esimerkiksi taikuriesitysten äärellä.

Leppävaaran seniorit ry:n liikuntavastaava Pentti Mikkonen ja kulttuurivastaava Riitta Lukkaroinen-Mikkonen ovat alusta saakka osallistuneet Senioripaku Välkyn toimintaan. Heidän mukaansa tapahtumien tunnelma on lämmin ja innostava.

”Esimerkiksi Mummodiskossa oli aivan riemukas ilmapiiri. Siellä soitettiin meille mieluista musiikkia, Elvistä ja Jussi Raittista”, Pentti Mikkonen kertoo.

Lukkaroinen-Mikkonen arvostaa erityisesti kulttuurisisältöjä. 

”On hienoa, että kulttuuri tuodaan melkein kotiovelle. Samalla tulee lähdettyä liikkeelle ja tavattua muita ihmisiä.” 

Senioripakun tarkoituksena on tavoittaa erityisesti niitä ikäihmisiä, joille kulttuuri- ja liikuntapalvelut eivät muuten ole helposti saavutettavissa. Yhteistyö paikallisten senioriyhdistysten kanssa onkin tärkeää, jotta tieto tapahtumista leviää.

Senioripakun avajaiset 26.5.

Kesäkausi käynnistyy avajaisilla 26.5. Leppävaaran maauimalassa. Luvassa on muun muassa yhteislaulua, vesiliikuntaa, kirjaesittelyjä ja Mummodisko, jota juontaa Tuija Piepponen

Yksi kesän kiinnostava ohjelmanumero on trubaduuri Tomi Pulkkisen esittämät Espoo-aiheiset laulut, jotka on tehty yhteistyössä senioreiden kanssa.

Senioripaku Välkky kiertää kesän aikana eri puolilla Espoota aina tiistaisin kesä-, heinä- ja elokuun ajan 1.9. asti, jolloin on kauden päättäjäistapahtuma. 

Senioripaku Välkyssä parasta ovat kohtaamiset. Kun ihmiset tulevat paikalle, he viihtyvät, toteaa Elina Pulli. Pentti Mikkonen ja Riitta Lukkaroinen-Mikkonen aikovat myös ensi kesänä osallistua kulttuuri- ja liikuntatapahtumiin. 

Lue lisää Senioripaku Välkystä.

Teksti: Jaana Kalliokoski.

Juttu on alun perin julkaistu Espoo-lehdessä 1/2026. Lue Espoo-lehden muita juttuja.