Riitta-Liisa Ristiluoma

Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulun äänenjohtaja
Olihan se upeaa, kun vuonna 2004 21-vuotiaana voitin koesoiton ensimmäistä kertaa − silloin Tapiola Sinfoniettassa tarvittiin hoitovapaan ajaksi sijaista pariksi vuodeksi. Se fiilis oli ihan käsittämätön − että mä osaan ja kelpaan!
Jälkeenpäin ajatellen: oli ihan mieletön veto orkesterilta ottaa sellainen keltanokka riveihinsä. Ja olihan se todella hyvä koulu, ja ennen kaikkea kunnia, tulla kohdelluksi tasavertaisena muusikkona solidien ammattilaisten seurassa. Mikä olisikaan parempi tapa oppia ammattiin kuin tämä, seurata huippujen työskentelyä olemalla mukana porukassa.
Ja sitten heti kohta perään 19 vuotta myöhemmin palasin rikospaikalle ja sain paikan alttosektion äänenjohtajana. Työn aloitin syksyllä 2023.
Näihin väliin jääneisiin vuosiin mahtui muun muassa opiskelua Sibelius-Akatemiassa ja Kölnin musiikkikorkeakoulussa, tutti- ja varaäänenjohtajan paikat RSO:ssa ja viimeisimpänä sooloalttoviulistin toimi Kansallisoopperan orkesterissa. Lisäksi kokemusta on karttunut periodisoittimilla soitosta Helsingin barokkiorkesterin jäsenenä. Uudempi musiikki on pysynyt nuottitelineellä muun muassa aktiivisena Avantin jäsenenä, tällä hetkellä olen mukana myös Avanti!-kvartetissa.
Pulttikaveriani Jussia ja minua yhdistää jalon soittimen lisäksi kiinnostus hyvään ruokaan ja kokkailuun − keittiöstäni löytyy (aivan liian) suuri kokoelma inspiraatiota antavia keittokirjoja. Olen tehnyt sopimuksen itseni kanssa: uusia ei saa ostaa, ellei pistä samaa määrää vanhoja kiertoon. Toistaiseksi olen rikkonut sopimusta joka kerta.