Pöytäkirja 7.3.2023
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunnan pöytäkirja 7.3.2023
Aika Tiistai 7.3.2023, klo 17.31-19.21
Paikka Vihreät / Puheenjohtajisto etänä tai läsnä
Osallistujat:
Ira Hietanen-Tanskanen (Kok.) PJ
Naina Rajani (Vihr.) VPJ
Oskari Hyttinen (Kok.)
Tuomo Murtonen (Kok.)
Janne Hirvasvuopio (Vihr.)
Iiris Mikkilä (SDP) Hannele Gröndahl-Turpeinen
Erkki Kaarnama (PerusS)
Tiina Kujala (SFP)
Hannu Laaksonen (KD)
Jenna Leppänen (Kesk.) Terhi Sundström
Marjo Matikka (LIIK)
Tereza Dickson (Vas.), poistui 18.37
Paula Åkerlund (Espoon romaniyhdistys ry)
Nuorisovaltuuston edustaja Edwin Kivijärvi
Valtuuston puheenjohtaja Jarno Limnéll, poissa
Valtuuston 1. varapuheenjohtaja Inka Hopsu, poissa
Valtuuston 2. varapuheenjohtaja Markku Sistonen
Valtuuston 3. varapauheenjohtaja Karin, Cederlöf poissa
Kaupunginhallituksen
edustaja Peppi Seppälä
Esittelijä Kaarina Salonen, konsernihallinto, henkilöstöyksikkö
Sihteeri Paula Harle, konsernihallinto, hallinto- ja lakiasiat
1. Kokouksen avaus
Puheenjohtaja avasi varsinaisen kokouksen klo 17.31 ja totesi läsnäolijat
2. Kokouksen laillisuus
Puheenjohtaja totesi kokouksen laillisesti kokoon kutsutuksi ja päätösvaltaiseksi.
3. Pöytäkirjantarkastajien valinta
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päättänee kokouksessaan valita pöytäkirjan tarkastajiksi: Naina Rajanin sekä Oskari Hyttisen
4. Valtuustokokouksen arviointi pikakyselyllä, valtuuston puheenjohtajiston vierailu toimikunnan kokouksessa
Markku Sistonen, valtuuston 2. varapuheenjohtaja evästi toimikuntaa valtuustokokouksen arvioinnissa. Keskustelussa nousivat esiin mm.
- olennaista on vastauksen helppous (ehdotettu kyselymuoto on hyvä)
- kysymykset ovat yksiselitteisiä (yksi asia / kysymys)
- kysymykset liittyvät ARVOKAS-ohjeeseen (KH 1.11.2021)
- päivitetään ARVOKAS-ohjetta
- kokouksen arvostavuutta voisi tarkastella laajemmin, esimerkiksi liitetään kuntalaisilta saatu arvio kokouksen arvostavuudesta mukaan
- kytketään arviointi laajempaan 2 kertaa valtuustokaudessa toteutettavaan kyselyyn
- tiedotetaan prosessista uudelleen ja kannustetaan valtuutettuja vastaamaan.
Toimikunta valitsi Tereza Dicksonin, Hannu Laaksosen ja Terhi Sundströmin valmistelemaan asiaa. Puheenjohtajaa konsultoidaan tarvittaessa. Esittelijä kutsuu ryhmän koolle.
Asiaan palataan seuraavassa kokouksessa.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun valtuuston 2. varapuheenjohtajan kanssa
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti jättää asian pöydälle.
- merkitä tiedoksi asian
5. Lapsiperheet ja ruoka-aputoiminta Espoossa
Edistian kehittämispäällikkö Jyrki Myllärniemi esitteleli ruoka-aputoimintaa Espoossa 2023. Aihe oli esillä 12.2.2020 edellisen kerran toimikunnassa.
Länsi-Uusimaan ruoka-apuverkostoa ollaan käynnistämässä. Espoo on osa verkostoa. Yhteistyö käynnistyi jo alkuvuodesta 2022. Alueella toimii noin 25 ruoka-apua tarjoavaa erilaista yhteisöä 10 eri kunnassa. Parhaillaan on menossa digiosallisuuskoulutus ja kehittämishanke. Lisäksi on yhteisiä tapaamisia ja tapahtumia. Verkostoituminen, kehittäminen, konkreettiset toimet ja yhteistyö ovat rakentumassa. Yhteistyötä kehittää, koordinoi ja toteuttaa Verkostoyhteistyön koordinaatiohanke (Edistia).
Tässä kokouksessa painopisteenä oli Espoon ruoka-apuverkosto ja sen esitteleminen. Tavoitteena oli luoda kokonaiskuva tilanteesta, haasteista ja onnistumisista.
Lainaus espoolaisen ruoka-avun hakijalta: ”Jotenkin mä vielä pärjään, joku muu tarvitsee enemmän”.
Espoon ruoka-apuverkosto koostuu seitsemästä hävikkiruokaa jakavasta, keskenään erilaisista yhteisöistä, joissa tarjolla on ruokakasseja tai yhteisöllisiä ruokailuja. Yhteisöissä on monipuolista hyvinvointia tuottavaa toimintaa ruoan ohella. Vuoden 2023 alussa asiakaskontakteja viikkotasolla on noin 3000 – 4000. Ruoka-aputoimintaa tuottavat vapaaehtoiset (vuoden aikana 200), palkkatukityöllistetyt, hajoittelijat ja muissa epätyypillisissä työsuohteissa olevat (noin 50 henkilöä).
Espoon seurakunnilla on viisi diakonisia aterioita tarjoavaa yhteisöä, joissa asiakkaita on viikossa noin 500-600.
Ruoka-aputoiminnalla on useita merkittäviä yhteistyöverkostoja, kumppaneita ja yhteistyötahoja. Edellisistä voi mainita esimerkkeinä oppilaitokset, erilaiset hankkeet, seurakunnat, järjestöt ja muut yhteisöt. Lisäksi on vielä kymmeniä lahjoittavia tahoja.Yhteistyötä kehittää, koordinoi ja toteuttaa Verkostoyhteistyön koordinaatiohanke (Edistia) sekä järjestöjen, kaupungin ja seurakuntien yhteinen ohjausryhmä.
Espoon ruoka-apuverkostolla on yhdessä sovitut tavoitteet ja arvot sekä vuosittain sovittavat painopisteet sekä toimenpiteet (toimintasuunnitelma). Ruoka-apuverkostossa koordinaatiohankkeen käytännön toimenpiteinä ovat muun muassa verkostojen yhteistyötä ja toimintaa tukevat prosessit, kuten verkosto- ja yhteistyökokoukset (noin 30 vuodessa), konsultointi, asioimissovellukset, toimintasuunnitelmat ja ennakoitavat käytännöt.
Ruoka-apua tarjoavissa yhteisöissä on monipuolista hyvinvointia tuottavaa toimintaa (”muutakin kuin leipää”). Kristiina Alppivuori on tehnyt kaksi tutkimusta Espoon ruoka-apuverkon tilanteesta vuosina 2020 ja 2021. Tutkimukset lähetetään tiedoksi toimikunnan jäsenille. Ukrainan sota on muuttanut tilannetta vuonna 2021 tutkimuksen valmistumisen jälkeen.
Espoon ruoka-apuverkosto (Verkostoyhteistyön koordinaatiohanke) on osa PK-seudun ruoka-apuverkostoa. Kyseinen verkostoyhteistyö käynnistyi 2022 alussa. Yhteistyö on säännöllistä ja tuloksellista. Yhteistyö tuo myös näkyväksi PK-seudun kuntien erilaiset ja haasteelliset valinnat ja resurssit ruoka-apu toiminnassa ja siihen liittyvien tavoitteiden toteutuksessa.
Valtakunnallisessa selvityksessä havaittiin, että ruoka-apua hakevat pääsin yksin asuvat. Heitä oli 2/3 hakijoista. Lapsiperheellisiä oli 18,3,% (ennen korona-aikaa 9,8%), parisuhteessa ilman lapsi asuvia 15% ja muita ryhmiä 5,4%. Naisten osuus oli 64,6% ja miesten 35,4%. Hakijoiden koulutustausta jakautui seuraavasti: 24,7% peruskoulu, 58,6% toisen asteen tutkinto, korkeakoulututkinto 16,7% (ennen korona-aikaa 9,8%).
Korona iski lujaa ruoka-aputoimintaan. Espoon kaupunki osoitti 15 työntekijää verkostolle toimittamaan ruoka-apua ja esimerkiksi maskeja jaettiin 40 000 viikossa. Toiminnan tavoitteena oli yhteiskuntarauhan ylläpitäminen. Manna-apu: soitetaan ja sovitaan aikaikkuna, jolloin tullaan hakemaan ruokaa. Hyvä Arki Suvelassa äitiysneuvolan paikalla.
Espoossa on havaittu asiakasmäärien kasvu. Asiakasssegmentti on muuttunut. Työikäisiä ja koulutetumpia on tulllut mukaan ruoka-avun piiriin. Ruokahävikki on vähentynyt ja se mietityttää, mistä jaettavaa ruokaa voisi saada. Elämisen kalleus, esimerkiksi sähkön ja ruoan hintojen nousu lisää ruoka-avun tarvetta.
Ruoka-apu.fi -sivuilta saa lisätietoa toiminnasta.
Toimikunnassa käytiin aktiivinen keskustelu kehittämisestä. Esimerkiksi, voisiko seurakuntayhtymä olla aktiivisemmin mukana toiminnassa, miten koulujen ja oppilaitosten hävikkiruokaa voisi hyödyntää, miten eri kaupunkikeskusten välinen epätasapainoa ruoan jakelemisssa voisi vähentää, miten asiakkailta saatavaa tietoa voisi hyödyntää muiden palvelujen kehittämisessä?
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun ruoka-aputoiminnasta Espoossa
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti
- merkitä tiedoksi asian
6. Valtuustokokouksen arviointikysymyksen työstäminen
Esityslistan kohta 6. käsiteltiin kohdan 4. yhteydessä.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi keskustelun kohdasta 6. kohdan 4. yhteydessä.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti
- merkitä tiedoksi asian
7. Muita asioita
Tiedotusasiana: 16.3. paneelin mainos onjulkaistu, 17.5. julkaistava kirjoitushaaste luonnoksella, 8.4. romanien kansallispäivä etenee.
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun muista asioista
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti
- merkitä tiedoksi asian
8. SEURAAVAT KOKOUKSET
18.4.2023
23.5.2023
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta kävi
- keskustelun kokousten sisällöstä
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta päätti
- merkitä tiedoksi asian
9. Kokouksen päättäminen
Puheenjohtaja päätti kokouksen.19.21
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunnan puolesta.
Ira Hietanen-Tanskanen
puheenjohtaja
Paula Harle
sihteeri
Naina Rajani
pöytäkirjan tarkastaja
Oskari Hyttinen
pöytäkirjan tarkastaja