Palveluksessa: Hyvinvoinnin edistäjät

24.11.2021 9.35Päivitetty: 26.11.2021 9.50

Teksti on julkaistu alunperin Espoo-lehdessä 4/2021. 

Lue Espoo-lehden 4/2021 muita juttuja

Espoo on ollut edelläkävijä lukiopsykologitoiminnassa. 

Espoo palkkasi ensimmäisen lukiopsykologinsa vuonna 2001 eli tasan 20 vuotta sitten. Moni kunta teki saman vasta paljon myöhemmin. Tällä hetkellä toisen asteen opiskelijoiden parissa työskentelee 12 psykologia. 

Opiskeluhuoltoon on vuonna 2023 tulossa merkittäviä muutoksia, kun psykologi- ja kuraattoripalvelut siirtyvät Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen järjestettäviksi.  

 "Henkilöstömitoitukset olisivat koulutuksessa 670 opiskelijaa kuraattoria ja 780 opiskelijaa psykologia kohden. Näitä henkilöstömitoituksia on opiskeluhuoltoon odotettu todella pitkään", opiskeluhuollon psykologit Minna Niinimäki ja Jonna Naumoff kertovat.  

 "Tehtäväni on edistää opiskelijoiden hyvinvointia ja tukea opinnoissa. Tarkoituksena on, että mielenterveyttä ja opiskelukykyä tuettaisiin matalalla kynnyksellä, kun ongelmat ovat vielä pieniä", Minna Niinimäki toivoo.  

Vastaanotolle hakeudutaan hänen mukaansa opiskeluun liittyvien pulmien, stressin hallinnan, mielialan laskun, ahdistuneisuuden tai vaikean elämän­tilanteen vuoksi.  

"On todella hienoa, että useimmiten nuoret ovat itse suoraan yhteydessä ja varaavat ajan vastaanotolta", psykologit toteavat. 

Opiskelijan vanhemmat, opettajat tai henkilökunnan edustajat voivat myös ohjata nuorta psykologin puheille.   

"Psykologin työtehtäviin kuuluu kartoittaa opiskelijan tilanne ja ohjata hänet mahdollisiin jatkotutkimuksiin ja -hoitoihin", Jonna Naumoff kertoo. 

Ammattioppilaitoksissa etäopetus on heikentänyt opiskelijoiden jaksamista. Tukitoimia tarvitaan entistä enemmän myös opinnoissa etenemiseen. Osalla opinnot ovat pitkittymässä, kun etäopetus on vaikeuttanut ammatillisten taitojen oppimista. 

Teksti: Tuula Krzywacki 

Opiskeluhuollon psykologit Minna Niinimäki ja Jonna Naumoff iloitsevat siitä, että nuoret ottavat nykyisin aikaisempaa rohkeammin yhteyttä ja varaavat itse ajan vastaanotolta.