Saarnimäen leikkipaikan perusparannus valmistui loppuvuodesta 2025. Hankkeessa uusittiin leikkivälineet, kalusteet ja turva-alustat. Palloilukentälle lisättiin oma sisäänkäyntiportti.
Lähiliikuntapaikan lähettyvillä ei ole esteettömiä autopaikkoja. Lähin pysäköintialue on yli 50 metriä lähiliikuntapaikasta.
Saattoliikenteen pysähtymispaikka on yli 100 metrin päässä lähiliikuntapaikasta.
Kulkureitti lähiliikuntapaikkaan on kivituhka- tai hiekkapintainen. Reitti on epätasainen sekä valaistu.
Kulkureitillä on jyrkkä mäki.
Ulkoliikuntapaikka
Lähiliikuntapaikkaan on kaksi sisääntuloreittiä. Lähiliikuntapaikassa on yleisvalaistus, mutta se ei ulotu kaikkialle.
Lähiliikuntapaikassa on kaksi selkänojallista penkkiä.
Lähiliikuntapaikassa voi harrastaa keinumista, kiipeilyä kiipeilytelineessä, liukumäessä liukumista.
Kulkureitti eri harrastepisteisiin on paikoin epätasainen. Useimpien harrastepisteiden alustat erottuvat hyvin tummuuseron takia.
Keinualueen alusta on tiivistettyä hiekkaa. Keinut eivät erotu alustasta hyvin, koska tummuusero on pieni.
Kiipeilytelineet erottuvat hyvin tummuuseron takia. Kiipeilytelineiden alla on tiivistettyä hiekkaa.
Liukumäki erottuu hyvin tummuuseron takia. Liukumäen alla on tiivistettyä hiekkaa. Liukumäen ylätasanteelle voi nousta portaita, kiipeilytelinettä pitkin.