Lähiliikuntapaikan lähettyvillä ei ole esteettömiä autopaikkoja. Lähin pysäköintialue on alle 20 metriä lähiliikuntapaikasta.
Saattoliikenteen pysähtymispaikka on alle 50 metrin päässä lähiliikuntapaikasta.
Kulkureitti lähiliikuntapaikkaan on kivituhka- tai hiekkapintainen. Reitti on tasainen ja riittävän leveä sekä valaistu.
Ulkoliikuntapaikka
Lähiliikuntapaikkaan on kaksi sisääntuloreittiä. Lähiliikuntapaikassa on yleisvalaistus, mutta se ei ulotu kaikkialle.
Lähiliikuntapaikassa on kaksi penkkiä.
Lähiliikuntapaikassa voi harrastaa keinumista, kiipeilyä kiipeilyseinällä, kiipeilyä kiipeilytelineessä, liukumäessä liukumista.
Kulkureitti eri harrastepisteisiin on paikoin epätasainen. Useimpien harrastepisteiden alustat erottuvat hyvin tummuuseron takia.
Keinualueen alusta on tiivistettyä hiekkaa. Erilaiset keinut erottuvat hyvin tummuuseron takia.
Kiipeilyseinän alla on tiivistettyä hiekkaa.
Kiipeilytelineet erottuvat hyvin tummuuseron takia. Kiipeilytelineiden alla on tiivistettyä hiekkaa.
Liukumäki erottuu hyvin tummuuseron takia. Liukumäen alla on tiivistettyä hiekkaa. Liukumäen ylätasanteelle voi nousta portaita, kiipeilytelinettä pitkin.