Tietosuojaseloste, verkko-oppimisympäristö Moodle
Espoon ruotsinkielisellä työväenopistolla on käytössä oma verkko-oppimisympäristö Moodle, joka toimii sekä oppimisalustana että tiedotuskanavana. Moodlessa on kaksi pääsivua, joista toinen on opiskelijoille ja toinen henkilöstölle. Oppimisympäristö sisältää käyttäjien (opettajat/muu henkilöstö, opiskelijat) tuottamia valmiita oppimateriaaleja ja sisältöjä.
Tietosuojaselosteen julkaisupäivämäärä: 27.9.2020 (Päivitetty: 12.8.2024 )
1. Rekisterinpitäjä
Rekisterinpitäjä on Espoon kaupunki.
2. Vastuuhenkilö
Apulaisrehtori Ann-Christine Stenbacka
Sähköpostiosoite: etunimi.sukunimi@espoo.fi
Puhelin: 09 816 21 (vaihde)
3. Yhteyshenkilö
Osastosihteeri Anette Ohlström
anette.a.ohlstrom@espoo.fi
Osoite: Espoon ruotsinkielinen työväenopisto, PL 3560, 02070 ESPOON KAUPUNKI
Puhelin: +358 9 81621 (vaihde)
4. Tietosuojavastaava
Espoon kaupungin tietosuojavastaava
Helena Niemi
Osoite: PL 12, 02070 Espoon kaupunki
Puhelin: +358 9 81621 (vaihde)
Sähköpostiosoite: tietosuoja@espoo.fi
5. Mihin tarkoitukseen henkilötietoja käsitellään?
Espoon ruotsinkielisellä työväenopistolla on käytössä oma verkko-oppimisympäristö Moodle, joka toimii sekä oppimisalustana että tiedotuskanavana. Moodlessa on kaksi pääsivua, joista toinen on opiskelijoille ja toinen henkilöstölle. Oppimisympäristö sisältää käyttäjien (opettajat/muu henkilöstö, opiskelijat) tuottamia valmiita oppimateriaaleja ja sisältöjä.
Henkilötietoja käytetään:
• Moodle-käyttöoikeuksien hallintaan
• käyttäjien vuorovaikutuksen mahdollistamiseen heidän omissa ryhmissään
• oppimiseen ja oppimisen ohjaukseen sekä palautteen antamiseen opintosuorituksista
Lokiin palvelun käytön yhteydessä kirjattuja henkilötietoja käytetään:
• palvelimen ja tietoliikenteen suorituskyvyn seuraamiseen
• teknisten ongelmien ja väärinkäytösten selvittämiseen
6. Mikä on henkilötietojen käsittelyperuste?
EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen 6 artiklan 1 kohdan c alakohta: käsittely on tarpeen rekisterinpitäjän lakisääteisen velvoitteen noudattamiseksi.
7. Mitä tietoja käsitellään?
Espoon ruotsinkielisen työväenopiston opettajat ja muut työntekijät:
Käyttäjän nimi
Opetusryhmät
Salattu yksilöllinen tunniste
Sähköpostiosoite
Käyttäjänimi
Salasana
Opettajien/muun henkilöstön itse tuottama sisältö
Oppilas/opiskelija:
Käyttäjän nimi
Tiedot kursseihin osallistumisesta (kurssi, ryhmä jne.)
Salattu yksilöllinen tunniste
Sähköpostiosoite
Käyttäjänimi
Salasana
Opiskelijan tuottama sisältö tai opiskelijan itse lisäämä tieto
Opettajien, muiden työntekijöiden tai opiskelijan itse tuottamalla sisällöllä tarkoitetaan järjestelmään tallennettuja kuvia, tekstejä, linkkejä, videoita ja äänitiedostoja.
8. Mistä tiedot saadaan?
Tarvittavat henkilötiedot annetaan verkkokurssille ilmoittauduttaessa Ilmonetin kautta tai puhelimitse. Tiedot tallennetaan Kursor-järjestelmään (katso Kursor-järjestelmän erillinen rekisteriseloste). Opiskelijat aktivoivat itse käyttäjätunnuksensa Moodlessa. Opettaja lisää opiskelijat kurssilleen kurssin läsnäololistan avulla Kursorista.
Opettaja luo omat käyttäjätunnuksensa ensin opiskelijakäyttäjänä, jonka jälkeen järjestelmänvalvoja antaa opettajalle opettajan käyttöoikeudet, jotta hän voi luoda omia kursseja (Course creator).
9. Luovutetaanko tai siirretäänkö tietoja kaupungin ulkopuolelle?
Tietoja ja asiakirjoja luovutetaan niitä pyytävälle viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain mukaisesti. Tiedot ja asiakirjat ovat julkisia, ellei niitä ole nimenomaisesti lailla säädetty salassa pidettäväksi.
Julkisten tietojen luovuttamisesta viranomaisten rekistereistä määrätään viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 16 §:n 3 momentin perusteella. Lain mukaan luovutuksensaajalla tulee olla oikeus tallettaa ja käyttää kyseisiä henkilötietoja. Henkilötietoja voidaan luovuttaa vain yksilöidyn tiedonsaantipyynnön perusteella. (Laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta 13 § 2 momentti)
Julkisia tietoja saa luovuttaa suoramarkkinointia sekä mielipide- ja markkinatutkimusta varten vain rekisteröidyn henkilön tai alaikäisen henkilön huoltajan suostumuksella.
Salassa pidettäviä tietoja voidaan luovuttaa vain rekisteröidyn henkilön tai alaikäisen henkilön huoltajan suostumuksella tai yksittäistapauksessa erikseen pyydettävän luvan perusteella. (Laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta 28 §)
Salassa pidettäviä tietoja voidaan luovuttaa vain rekisteröidyn henkilön tai alaikäisen henkilön huoltajan nimenomaisella suostumuksella tai jos tietojen keräämisestä tai tiedonsaantioikeudesta on nimenomaisesti säädetty laissa (Laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta 7 luku).
Henkilötietoja ei luovuteta säännönmukaisesti.
Lokitietoja ei luovuteta ulkopuolisille.
10. Siirretäänkö tietoja ETA-alueen ulkopuolelle?
Tietoja ei siirretä EU- tai ETA-alueen ulkopuolelle.
11. Kuinka kauan tietoja säilytetään?
Tietojen säilyttämisessä ja hävittämisessä noudatetaan Espoon kaupungin tiedonohjaussuunnitelmaa sekä Kansallisarkiston kulloinkin voimassa olevia säännöksiä ja määräyksiä.
Henkilötietoja säilytetään palvelussa kolmen (3) kuukauden ajan palvelun käytön päättymisestä.
12. Rekisteröidyn oikeudet
Tietosuojalainsäädäntö takaa rekisteröidylle erilaisia oikeuksia henkilötietojen käsittelyssä. Rekisteröidyn oikeuksia koskevan pyynnön voi esittää yllä mainittuja yhteystietoja käyttäen kaupungin tietosuojavastaavalle tai rekisterin yhteyshenkilölle.
Rekisterinpitäjä voi tarvittaessa pyytää rekisteröityä toimittamaan lisätietoja pyynnön toteuttamiseksi.
Rekisterinpitäjän on vastattava rekisteröidyn oikeuksia koskevaan pyyntöön ilman aiheetonta viivytystä ja viimeistään kuukauden kuluessa pyynnön vastaanottamisesta. Määräaikaa voidaan tarvittaessa jatkaa enintään kahdella kuukaudella ottaen huomioon pyyntöjen monimutkaisuus ja määrä.
Jos rekisterinpitäjä ei toteuta toimenpiteitä rekisteröidyn pyynnön perusteella, rekisterinpitäjän on ilmoitettava viipymättä ja viimeistään kuukauden kuluessa pyynnön vastaanottamisesta rekisteröidylle syyt siihen ja kerrottava mahdollisuudesta tehdä valitus valvontaviranomaiselle ja käyttää muita oikeussuojakeinoja.
Rekisteröidyn pyynnöt ja niihin liittyvät toimenpiteet ovat lähtökohtaisesti maksuttomia. Kuitenkin jos rekisteröidyn pyynnöt ovat ilmeisen perusteettomia tai kohtuuttomia, erityisesti jos niitä esitetään toistuvasti, rekisterinpitäjä voi joko periä kohtuullisen maksun ottaen huomioon tietojen tai viestien toimittamisesta tai pyydetyn toimenpiteen toteuttamisesta aiheutuvat hallinnolliset kustannukset tai kieltäytyä suorittamasta pyydettyä toimea.
12.1 Oikeus saada tutustua tietoihin
Rekisteröidyllä on oikeus saada rekisterinpitäjältä vahvistus siitä, käsitelläänkö häntä koskevia henkilötietoja, sekä oikeus saada tutustua tietoihin ja saada jäljennös tiedoista. Tietojen antaminen ei kuitenkaan saa vaikuttaa haitallisesti muiden oikeuksiin tai vapauksiin.
12.2 Oikeus oikaista tietoja
Rekisteröidyllä on oikeus vaatia, että rekisterinpitäjä oikaisee ilman aiheetonta viivytystä rekisteröityä koskevat virheelliset henkilötiedot. Lisäksi rekisteröidyllä on oikeus saada puutteelliset henkilötiedot täydennettyä ottaen huomioon tarkoitukset, joihin henkilötietoja käsiteltiin.
12.3 Oikeus poistaa tiedot
Rekisteröidyllä on tietyin edellytyksin oikeus saada rekisterinpitäjä poistamaan häntä koskevat henkilötiedot. Esimerkiksi jos henkilötietojen käsittely on perustunut suostumukseen ja rekisteröity peruuttaa suostumuksensa, eikä käsittelyyn ole muuta laillista perustetta, on rekisteröidyllä oikeus saada tietonsa poistetuksi. Oikeutta tietojen poistamiseen ei kuitenkaan ole, jos henkilötietojen käsittely on tarpeen lakisääteisen velvoitteen noudattamiseksi tai jos käsittely tapahtuu yleistä etua koskevan tehtävän suorittamista tai rekisterinpitäjälle kuuluvan julkisen vallan käyttämistä varten.
12.4 Oikeus rajoittaa tietojen käsittelyä
Rekisteröidyllä on oikeus pyytää henkilötietojensa käsittelyn rajoittamista tietyissä tilanteissa. Oikeus tulee kyseeseen esimerkiksi, jos rekisteröity kiistää henkilötietojensa paikkansapitävyyden, jolloin käsittelyä rajoitetaan ajaksi, jonka kuluessa rekisterinpitäjä voi varmistaa niiden paikkansapitävyyden. Oikeus tulee sovellettavaksi myös, jos rekisteröity on vastustanut henkilötietojen käsittelyä odotettaessa sen todentamista, syrjäyttävätkö rekisterinpitäjän oikeutetut perusteet rekisteröidyn perusteet.
12.5 Oikeus vastustaa tietojen käsittelyä
Rekisteröidyllä on oikeus henkilökohtaiseen erityiseen tilanteeseensa perustuen milloin tahansa vastustaa henkilötietojensa käsittelyä, kun käsittely perustuu yleistä etua koskevan tehtävän suorittamiseen tai rekisterinpitäjälle kuuluvan julkisen vallan käyttämiseen. Tässä tapauksessa rekisterinpitäjä voi jatkaa henkilötietojen käsittelyä vain, jos rekisterinpitäjä osoittaa, että käsittelyyn on olemassa huomattavan tärkeä ja perusteltu syy. Käsittelyä saa jatkaa myös, jos käsittely on tarpeen oikeusvaateen laatimiseksi, esittämiseksi tai puolustamiseksi.
12.6 Valituksen tekeminen
Rekisteröidyllä on oikeus tehdä valitus valvontaviranomaiselle, jos hän katsoo, että häntä koskevien henkilötietojen käsittely on tietosuojalainsäädännön vastaista. Rekisteröity voi tehdä valituksen tietosuojavaltuutetun toimistoon: www.tietosuoja.fi(ulkoinen linkki, avautuu uuteen ikkunaan).
Muutoshistoria: -