Ota meihin yhteyttä

Elinkeino- ja kaupunkikehitysyksikkö edistää kaupungin elinvoimaisuutta verkostomaisella toimintatavalla.

Vastuualueemme
  • elinkeinopolitiikka
  • elinkeinopolitiikan, maapolitiikan ja kaavoituksen yhteensovittaminen
  • strategiset kaupunkikehitysprojektit
  • elinvoimaisuuden ja kilpailukyvyn linjaukset
  • kaupunkimarkkinointi
  • kansainväliset asiat
  • maahanmuutto- ja työllisyysasiat
  • seutuyhteistyö ja metropolipolitiikka
Elinkeinojohtaja Tuula Antola, tuula.antola@espoo.fi tai 043 824 6393
Johdon assistentti Marja Palo, marja.palo@espoo.fi tai 043 826 7355
Kaupunginsihteeri Mari Immonen, mari.e.immonen@espoo.fi tai 050 525 2706

Kilpailukyky ja kansainväliset asiat

Elinkeinopäällikkö Harri Paananen, harri.paananen@espoo.fi tai 043 826 7701
Kansainvälisten asioiden päällikkö, PR, Milla Ovaska, milla.ovaska@espoo.fi tai 043 824 4911
Markkinointi- ja viestintäpäällikkö Mari Ala-Mikkula, mari.ala-mikkula@espoo.fi tai 043 826 7495
Tapahtumakoordinaattori Mari Paavilainen, mari.paavilainen@espoo.fi tai 040 630 4507
Kehittämispäällikkö Maarit Viik-Kajander, maarit.viik-kajander@espoo.fi tai 043 826 5210

Maahanmuuttoasiat

Maahanmuuttoasioiden päällikkö Teemu Haapalehto, teemu.haapalehto@espoo.fi tai 046 877 3200
Erityisasiantuntija Said Aden, said.aden@espoo.fi tai 043 825 1950

Työllisyyspalvelut, työllisyyden kuntakokeilu

Johto
Hilla-Maaria Sipilä
Työllisyyspalvelujen päällikkö
hilla-maaria.sipila@espoo.fi, 043 824 6624 

Kehittämispalvelut
Sanna  Lindholm
Kehittämispäällikkö
sanna.lindholm@espoo.fi tai 043 825 1878

Yrityspalvelut
Johanna Larsson
Yrityspalvelupäällikkö
johanna.larsson@espoo.fi

Alku-, neuvonta- ja urapalvelut
Sirpa Jylkkä
Palvelupäällikkö (aloittaa 1.3.2021)

Osaamisen kehittämisen palvelut
Ulla Kangas
Palvelupäällikkö
ulla.kangas@espoo.fi, 040 509 4683

Työhön kuntouttavat palvelut
Caritta Perttunen
Palvelupäällikkö
caritta.perttunen@espoo.fi, 040 639 3043

Asiakkuuspalvelut
Merja Kyllönen
Palvelupäällikkö
merja.kyllonen@espoo.fi 043 825 7992

Nuorten työllistymisen edistäminen
Kirsi  Eskelinen
Verkostopäällikkö
kirsi.eskelinen@espoo.fi, 040 639 3351