Taulukko päivitetty tiistaina 26.1.2021 13:30.
Altistuneet selvitetään ja määrätään karanteeniin
Terve henkilö, joka on ollut tekemisissä koronavirustautiin sairastuneen henkilön kanssa, asetetaan karanteeniin. Karanteenin tarkoituksena on estää tartuntojen leviämistä, jos karanteeniin asetettu henkilö sairastuu. Karanteeniaika on 14 päivää.
Tartuntatautiyksikkö selvittää altistuneet ja määrää tarvittaessa karanteeniin. Koulussa altistuneiden lasten huoltajat saavat tiedon karanteenimääräyksestä Wilma-viestillä. Päiväkodissa altistuneen lapsen huoltaja saa tiedon karanteenimääräyksestä sähköpostitse tai tekstiviestillä. Virallinen karanteenipäätös tulee postissa.
Koulussa/päiväkodissa tapahtuneista altistumisista kerrotaan myös koulun/päiväkodin muiden lasten huoltajille ja henkilökunnalle. Altistuksen tarkkaa paikkaa tai aikaa ei kerrota lasten ja aikuisten yksityisyyden suojaamiseksi.
THL:n muutos karanteenin pituudesta alkaen 22.1.202
1
Ohje kotikaranteeniin määrätylle
Tiedot päivitetään taulukkoon keskiviikkoisin, kun tieto on lähetetty ensin altistuneille
Espoon kaupunki julkaisee 20.11.2020 lähtien kerran viikossa koronavirus-altistusluvut varhaiskasvatuksessa ja oppilaitoksissa, uutinen kaupungin sivuilla 19.11.
Tiedot julkaistaan verkkosivulla sen jälkeen, kun altistuneiden lasten huoltajat, altistunut henkilökunta sekä muiden lasten huoltajat ja muu henkilökunta ovat ensin saaneet tiedon ja altistumisketjut on jäljitetty.
Emme julkaise päiväkotien tai pienten koulujen nimiä asianosaisten yksityisyyden suojaamiseksi. Kerromme altistuneiden henkilöiden lukumäärän. Espoon kouluissa ja päiväkodeissa on oppilaita/lapsia ja henkilökuntaa yhteensä noin 63 000.
Päivitetty 26.1.2021
Huom! Lukumäärät voivat tarkentua vielä myöhemmin viiveellä jäljitystyön edetessä.
koulu/päiväkoti |
tautitapaukset |
karanteenissa |
Ruusutorpan koulu |
2 |
60 |
Espoo International School |
4 |
78 |
Kilonpuiston koulu |
3 |
41 |
Veräjäpellon koulu |
1 |
11 |
Päiväkoti |
1 |
14 |
Päiväkoti |
1 |
21 |
Päiväkoti |
1 |
25 |
Päiväkoti |
1 |
22 |
Päiväkoti |
1 |
16 |
Päivitetty 20.1.2021
Huom! Lukumäärät voivat tarkentua vielä myöhemmin viiveellä jäljitystyön edetessä.
koulu/päiväkoti |
tautitapaukset |
karanteenissa |
Espoonlahden koulu |
3 |
6 |
Soukan koulu |
1 |
20 |
Päiväkoti |
1 |
19 |
Päiväkoti |
1 |
44 |
Poikkeukselliset opetusjärjestelyt
Poikkeukselliset opetusjärjestelyt on määräaikainen päätös.
Tällöin yksi tai useampi koulun luokka tai vuosiluokka opiskelee väliaikaisesti etänä.
Poikkeuksista opetusjärjestelyistä perusopetuksessa päättää sivistystoimenjohtaja yhteistyössä tartuntatautiviranomaisen kanssa. Lukiokoulutuksessa päätöksen tekevät tilanteen mukaan rehtori, toisen asteen ja aikuiskoulutuksen päällikkö tai ruotsinkielisten sivistyspalveluiden johtaja yhteistyössä tartuntatautiviranomaisen kanssa.
Lukioissa jatketaan etäopetuksessa (5.1.2021)
Abeille mahdollisuus lähiopetukseen 18.1. alkaen (15.1.2021)
Meneillään olevat poikkeukselliset opetusjärjestelyt perusopetuksessa:
Lisätietoa
Ohjeet kotikaranteeniin määrätyille
Tietoa koronaviruksesta ja Espoon palveluista: www.espoo.fi/koronavirus
Tilastoja: Koronavirustilanne Espoossa