Vanttilan koulun yhteystiedot

Rehtori Olli Poutiainen 046 877 3429
Apulaisrehtori Annukka Sukselainen (luokat 1 - 6 ja erityisluokat) 046 877 3692
Apulaisrehtori Heli Haaro (luokat 7 - 9) 046 877 3691
Opettajainhuone 09 816 22394
Koulusihteeri Leila Sjöblom
* Koulun kanslia on avoinna ma - pe klo 9 - 15 
09 816 22395
Oppilaanohjaaja Marjo Salmela-Ojama 043 825 0620
Vahtimestari Timo Nevalainen  043 825 0656
Ruokapalveluesimies Suvi Manner 043 826 9131
Kiinteistönhoitaja Juha Sahlstedt 040 641 2259
Tilapalvelut, palveluesimies (siivous, vahtimestari) Mervi Syrmä 040 772 7207
Tilapalvelut, palveluesimies (kiinteistönhoito) Kyösti Jurmu 040 185 1663
Erityisopettaja Maria Turpela (luokat 1 - 3, erityisopetuksen koordinaattori) 043 825 0654
Erityisopettaja Kaisa Hotari (luokat 4 - 6) 040 552 9403
Erityisopettaja Anna Toivomäki-Pellinen (luokat 7 - 9) 043 826 6284
Hammashoitola Samarian terveyskeskus
Terveydenhoitaja Heli Veikkola  
  * Tavattavissa koululla: ma - to klo 9 - 15 ja pe ke klo 8.30 - 14.30
046 877 3569
Kuraattori Anni Pajari  (sij. kesäkuun alkuun asti)
  * Tavattavissa koululla: ti klo 9.00 - 15.30 ja pe klo 9.00 - 15.30
050 540 0808
Psykologi Veronice Heilala
  * Tavattavissa koululla: ti klo 8.30 - 15.30, ke klo 12 - 16 ja muutoin sopimuksen mukaan
046 877 3236
Koulukirjastoa hoitavat: Satu Rapp ja Tarja Huttunen
  * Koulukirjasto auki: ma ja to klo 9.45 - 10.15 (muutoin sopimuksen mukaisesti)
09 8162 2402
Oppilaskunnan ohjaajat: Joose Hossi (luokat 1- 6) ja Kirsi Viinikka (luokat 7 - 9) 09 816 2394

Iltapäiväkerhotoiminta (luokat 1 - 2), palveluntuottaja Norlandia Päiväkodit Oy
  * Vastuuohjaajat: Silvia Kimm ja Toni Kesti
  * Muut ohjaajat: Mari Huittinen, Kirsi Risku ja Hatsik Mhitaryan
  * Kerhopuhelimet: 010 836 7319 ja 010 836 7290
  * sähköposti: vanttila.ip@norlandia.com
  * Koordinaattori: Heikkilä Jonna (puh. 010 836 7320)
  * Sopimusasiat Espoon kaupungin iltapäivätoiminta (sähköposti: iltapaivatoiminta@espoo.fi ja puh. 09 816 52029)
  * Muut kerho-ohjaajat: Kesti Toni

Vanttilan päiväkodin esiopetusryhmä:  046 877 1131
Koulun sähköposti: vanttilan.koulu@espoo.fi
Henkilökunnan sähköpostiosoitteet muodossa: etunimi.sukunimi@espoo.fi
Psykologin sähköpostiosoiteen alkuosa on hanna.k.koivisto

Koulun henkilökunta 2019 - 2020

Luokanopettajat, erityisluokanopettajat ja luokanvalvojat

Leivo Anu 1.a
Vesa Ylönen 1.b
Seppänen Emilia 1.c
Heino Reeta 2.a
Mäkelä Heidi 2.b
Lajunen Pauliina 2.c
Schreck Salli, Elopuro Mirka 2.s
Pulkkinen Mari 3.a
Sipiläinen Anna-Elina 3.b
Jääskeläinen Stella 3.c
Huttunen Tarja, Strodel Elisa 3.t
Lampila Leena 4.a
Rantala Eija 4.b
Yli-Suvanto Tuulia 4.c
Pitko Pia 4.-5.p
Karlin Roosa-Niina  5.a
Sukselainen Annukka 5.b
Ekberg Tuomas 5.-6.t
Hossi Joose  6.a
Sipilä Katariina 6.b
Pelander Piia 7.a
Sundberg Hanna 7.b
Suotunen Timo 7.c
Räisänen Tiina 8.a
Nikunen Sari 8.b
Siikanen Ari 9.a
Lehtonen Tanja 9.b
Rapp Satu 9.c
Karvinen Esa-Pekka Valmistava luokka 7-9

                                

Aineenopettajat/erityisopettajat/resurssiopettajat

Turpela Maria Erityisopettaja (luokat 1 - 5)
Hotari Kaisa Erityisopettaja (luokat 4 - 6)
Toivomäki-Pellinen Anna Erityisopettaja (luokat 7 - 9)
Viinikka Kirsi Ranska, historia, yhteiskuntaoppi
Rapp Satu Ranska, englanti
Ruoste Päivi Ranska, englanti, saksa
Bergholm Anneli Englanti, ruotsi
Penttala Katja Englanti, ruotsi
Sundberg Hanna Englanti, ruotsi
Haaro Heli Äidinkieli ja kirjallisuus
Tirkkonen Elina Äidinkieli ja kirjallisuus, Suomi toisena kielenä
Alvajärvi Joni Matematiikka, tietotekniikka
Pelander Piia Matematiikka, fysiikka ja kemia
Nikunen Sari Matematiikka, tekstiilityö
Kumpulainen Heli Matematiikka, fysiikka ja kemia
Räisänen Tiina Kotitalous
Salmela-Ojamo Marjo Oppilaanohjaus, tekstiilityö
Siikanen Ari Liikunta, terveystieto
Rugemalira Kristel Liikunta, terveystieto
Lehtonen Tanja Biologia ja maantieto, terveystieto
Sukselainen Annukka Biologia ja maantieto
Suotunen Timo Tekninen työ
Hakkarainen Jari Musiikki
Satukangas Liisa Ev.lut. uskonto, elämänkatsomustieto (opetus Vanttilassa)
Mirsch Anna Kuvataide
Pulkkinen Mari Kuvataide
Somersalmi Ninja Resurssiopettaja
Tajakka Tia Ortodoksinen uskonto (luokat 1-6, opetus Vanttilassa)
Rantakari Pekka Katolinen uskonto (luokat 1-6, opetus Vanttilassa)
Lehtinen Isra Islamin uskonto (luokat 1-6, opetus Vanttilassa)
Sorsa Sari Islamin uskonto (luokat 7-9, opetus Kauklahden koulussa)
Hakanpää Antti Ortodoksinen uskonto (luokat 7-9, opetus Kauklahden koulussa)

Koulunkäyntiavustajat

Puputti Anu Koulunkäyntiavustaja, erityisluokka 3.t
Kesti Toni Koulunkäyntiavustaja, erityisluokka 4.-5.p
Dadroei Ramin Koulunkäyntiavustaja, erityisluokka 5.-6.t
Åkerlund Laura Koulunkäyntiavustaja, valmistava luokka
Iso-Kokkila Elisa Koulunkäyntiavustaja, yleisopetus, luokat 1-2
Hirvonen Oona Koulunkäyntiavustaja, yleisopetus, luokat 1-2
Huittinen Mari Koulunkäyntiavustaja, yleisopetus, luokat 1-2
Koskinen Tony Koulunkäyntiavustaja, erityisluokka 2.s


Muu henkilökunta

Manner Suvi Palveluesimies
Lahti Satu Laitoshuoltaja
Haarala Venera Laitoshuoltaja
Pakarinen Watchala Laitoshuoltaja