Johtokunta

Espoon kouluissa on joko koulukohtaiset tai useamman koulun yhteiset johtokunnat. Johtokunnan tehtävissä korostuvat koulun tukeminen sekä hyvän yhteistyön ja turvallisen opiskeluympäristön ylläpitäminen. Johtokunta hyväksyy mm. koulun opetussuunnitelman ja lukuvuosisuunnitelman. Johtokunnassa on mukana oppilaiden vanhempia ja koulun henkilökunnan edustajia. Yläkouluissa ja yhtenäisissä peruskouluissa johtokuntatyöhön osallistuu myös oppilaiden edustajia. Johtokunta  valitaan neljäksi vuodeksi kerrallaan. Johtokunnan tehtävät ja ratkaisuvalta kuvataan tarkemmin Espoon kaupungin hallintosäännössä.

Jäsenet                         
Samuli Paakki, samuli.paakki@terawatt.fi, varajäsen Samuli Huhdanpää
Kaisa Bauer, kaisa.bauer@espoo.fi, varajäsen Minna Aho    
Lassi Mäkinen, lassi.makinen@gmail.com, varajäsen Heidi Kaarresalo
Sakari Suonio, ssuonio@gmail.com, varajäsen Turo Järvinen
Tuuli Jokivartio-Toivonen, tuuli.jokivartio-toivonen@espoo.fi, varajäsen Päivi Törmälä-Rantala
        
Henkilökunnan edustajat   
Taru Ikäheimonen, taru.ikaheimonen@espoo.fi, varajäsen Ulla-Maija Kalliokoski
Salla Stigell, salla.stigell@espoo.fi, varajäsen Petteri Kuparinen

Esittelijä ja sihteeri           
Hanna Sarakorpi, hanna.sarakorpi@espoo.fi

Johtokunnan pöytäkirjat ja liitteet

Saunalahden koulun johtokunnan kokouksen pöytäkirja 23.9.2019 (docx, 32 Kt)

Saunalahden koulun johtokunnan kokous 14.5.2019 pöytäkirja (pdf, 71 Kt)

Saunalahden koulun johtokunnan kokous 11.2.2019 pöytäkirja (pdf, 87 Kt)

Saunalahden koulun johtokunnan kokous 27.9.2018 pöytäkirja (pdf, 81 Kt)

Lukuvuosisuunnitelma Saunalahden koulu 2019-2010 (docx, 394 Kt)

Saunalahden koulun ohjaussuunnitelma 2019-2020 (docx, 92 Kt)

Lukuvuosi 2019-2010 Lukuvuosisuunnitelman Liite 1 kohta 1 (docx, 39 Kt)

Ops-muutosten koonti johtokunta 1-18 (pdf, 293 Kt)

Toimintakertomus vuodelta 2018 (pdf, 26 Kt)

Koulun järjestyssäännöt

Saunalahden koulun järjestyssäännöt (pdf, 207 Kt)