Johtokunta

Johtokunta

Espoossa on koulukohtaiset tai useamman koulun yhteiset johtokunnat. Koulujen johtokunnat ovat kuntalain mukaisia koulun tasolla toimivia luottamuselimiä. Jäseninä on oppilaiden vanhempia ja koulun henkilökunnan edustajia. Myös 15 vuotta täyttäneet yläluokkien oppilaiden edustajat osallistuvat työskentelyyn. Johtokunta kehittää koulun toimintaa, yhteistyötä kodin, koulun ja sen toimintaympäristön välillä, osallistuu opetuksen ja kasvatuksen kehittämiseen sekä turvallisen opiskeluympäristön ylläpitämiseen. Johtokunta päättää koulun toiminnan kannalta keskeisistä asioista: koulun opetussuunnitelmasta ja siihen liittyvistä suunnitelmista sekä lukuvuosisuunnitelmasta ja toimintasuunnitelmista. Johtokunta päättää myös oppilaan erottamisesta tarvittaessa enintään 3 kuukauden ajaksi. Johtokunta hyväksyy koulun järjestyssäännöt sekä tasa-arvosuunnitelman ja yhdenvertaisuussuunnitelman. Koulun rehtori on johtokunnan sihteeri ja esittelijä.

 

Koulujen johtokunnat ja niiden jäsenet on valittu opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnassa 17.8.2017

 

Varsinaiset jäsenet:                                  Puhelin/sähköposti                           Varajäsenet

Jarkko Hankaa                                            jarkko.hankaa@hotmail.fi               Kaisa Haavisto

                                                                       p. 0405871866

Milla Murtosaari                                         milla.murtosaari@gmail.com        Mika Rantala

Saara Kuusisto                                             saara.kuusisto@gmail.com            Heidi Tamper

Anu Loukiainen                                           anu.loukiainen@gmail.com        Anna-Kaisa Kokko

Tamas Paraczky                                          tamas.paraczky@gmail.com      Tommi Romppainen

 

Henkilökunnan edustajat:                       Puhelin/sähköposti                 

Mika Tolvanen                                             mika.tolvanen@gmail.com        Taru Lehti

Heidi Luukkanen                                         heidi.luukkanen@gmail.com     Veli-Pekka Helander

 

Esittelijä ja sihteeri                                     Puhelin/sähköposti

Vesa Äyräs                                                     0500489415, vesa.ayras@espoo.fi                                              

 

Johtokunnan pöytäkirjat

Juvanpuiston koulun johtokunnan kokous 28.9.2017 pöytäkirja (pdf, 16 Kt)

Juvanpuiston koulun johtokunnan kokous 16.4.2018 pöytäkirja (pdf, 176 Kt)

Koulun järjestyssäännöt

Juvanpuiston koulun järjestyssäännöt (pdf, 66 Kt)