Avoin yleisöluento ke 26.9. klo 17.30-19.30
Espoon kulttuurikeskus, Tapiolasali, vapaa pääsy
Lastenpsykiatri, tietokirjailija ja kouluttaja Raisa Cacciatore haastaa vanhemmat, kasvattajat, kummit, mummit, vaarit ja muut miettimään, millaisia eväitä annamme tuleville sukupolville. Millaisia unelmia ja elämäntaitoja tarjoamme mielenterveyden kattauksessa? Mitä juuri minä voin tehdä lapsen elämää kannattelevana turvallisena aikuisena?
Luvassa on käytännön keinoja kasvatuksen kiperiin hetkiin: Mitä lapsi saa tehdä? Miten kohtaan raivarit? Voiko pettymyksistä selvitä? Kehunko liikaa? Mistä elämänilo kumpuaa?
Kahvitarjoilu klo 17. Tilaisuuden aikana järjestettävä lastenhoito on täyteen varattu, mukaan voitiin ottaa 50 ensiksi ilmoittautunutta. Tilaisuus kuuluu Espoon designpääkaupunkivuoden Voi hyvin -luentosarjaan.
Luennon ennakkomateriaali on nyt saatavilla, voit tutustua siihen tästä (pdf, 2 Mt).
Ennen luentoa ja sen jälkeen on mahdollista ostaa Raisa Cacciatoren kirjoja ja saada niihin omistuskirjoitus. Myynnissa myös Väestöliiton julkaisuja. (Kirjamyynti vain käteisellä).
Tämä tapahtuma facebookissa
Tilaisuuden juliste
Raisa Hyvinvointiblogissa: Kyllä ärsyttää!
Kuva: WSOY / Veikko Somerpuro
Samaan aihepiiriin liittyvä luento lasten ja nuorten parissa työskenteleville pe 12.10.
---
Käytätkö vanhemmille suunnattuja palveluja Espoossa? Vastaa vanhemmuuskyselyyn ja vaikuta.