Yhdistysten ja seurojen järjestämä erityisliikunta

SYKSY 2017 (tarjonta päivitetään kesän aikana)

Vesiliikunta
Jumppa ja tanssi
Keho ja mieli -tunnit
Palloilu
Kuntosalitoiminta ja Muut
Lasten ja nuorten liikunta


 

Vesiliikunta aikuiset, Kevät 2017


Allasjumppa
pe klo 18.15-19.00 Espoonlahden uimahalli
Järjestää
Espoon Nivelpiiri
Lisätiedot p. 050 5252107

Allasvoimistelu
pe klo 15-16 Tapiolan uimahalli
Järjestää
Pääkaupunkiseudun hengitysyhdistys
Lisätiedot p. 040 559 6833

Vesijumppa
ma klo 13.00-13.40 Kaunialan sairaala
ke klo 18.00–18.45 ja 18.45–19.30 Olarin liikuntakeskus
to klo 17.00–17.45 ja 17.45–18.30 Keski-Espoon uimahalli
pe klo 18.00–18.30 ja 18.30–19.00 Espoonlahden uimahalli 
Järjestää
Espoon Reumayhdistys
Lisätiedot toimisto p. 040 589 4773

Vesijumppa
ke klo 20–20.30 Espoonlahden uimahalli
Järjestää
PKS Selkäyhdistys
Lisätiedot p. 044 360 0201, toimisto(at)selkayhdistykset.fi

Vesiliikunta
ti klo 19.15-19.45 Olarin liikuntakeskus
to klo 14.00-14.30 Olarin liikuntakeskus
Järjestää
Pääkaupunkiseudun Diabetesyhdistys
Lisätiedot marit.lassila@gmail.com tai p. 050 365 4966

Yhdistysten uintiaikaa :Tapiolan uimahalli suljettu syksyn 2016. Tunti peruttu sinä aikana.
su klo 9.00-10.00 Tapiolan uimahalli
Järjestää
Espin ry yhteistyössä muiden yhdistysten kanssa  

Jumppa ja tanssi, aikuiset, Kevät 2017

Aikuisten jumppa
ke klo 19.30 Olarin liikuntakeskus, Yläportti 4 A-B
Järjestää
Allergia- ja astmayhdistys Espoo
Lisätiedot  p. 09 803 9684, allergiayhdistys@kolumbus.fi

Etnobik®
parillisina viikkoina klo 17.15-18.00 Ruusutorpan koulu
Järjestää
Espin ry
Lisätiedot sanna.leppajoki@espinry.fi

Naisille suunnattu itämainen tanssi
ti klo 18-19 Lagstadin koulu
Järjestää Espoon Mielenterveysyhdistys
EMY
Lisätiedot Pirjo Heikkinen p. 050 3107980

Selkäjumppa
ma klo 17–18 Tiistilän koulu
ma klo 19–20 Ruusutorpan koulu
ti klo 17.00-18.00 Jupperin koulu
ke klo 18.30–19.30 Niittykummun koulu
to klo 19–20 Laajalahden koulu
Järjestää
PKS Selkäyhdistykset
Lisätiedot p. 044 360 0201, toimisto(at)selkayhdistykset.fi

Sydänjumppa
ma klo 10-11 Tuulimäen väestösuojan kuntosali
Järjestää
Espoon Sydänyhdistys
Lisätiedot Annukka Siro p. 050 408 0949

Keho ja mieli-tunnit, aikuiset, Kevät 2017

Asahi
to klo 17–18 Tiistilän koulu
Järjestää
PKS Selkäyhdistykset ja Espoon liikuntapalvelut
Lisätiedot p. 044 360 0201, toimisto(at)selkayhdistykset.fi

Asahi
ma klo 16.30-17.20 Viherlaakson palvelukeskus
to klo 13.15-14.00 Tapiolan palvelukeskuksen jumppasali
Järjestää
Espoon Reumayhdistys
Lisätiedot toimisto p. 040 589 4773

Asahi
parittomina viikkoina klo 17.15-18.00 Ruusutorpan koulu
Järjestää
Espin ry
Lisätiedot sanna.leppajoki@espinry.fi

Lempeä Hathajooga
to klo 18.00–19.30 Eestinkallion koulu, Viittakorpi 7
Järjestää
Allergia- ja astmayhdistys Espoo
Lisätiedot p. 09 803 9684, allergiayhdistys@kolumbus.fi

Harmonia-jumppa, tasapaino / kehonhuolto
ke klo 18.15–19.15 Tapiolan palvelukeskus
Järjestää 
Espoon nivelpiiri ja Espoon Reumayhdistys
Lisätiedot p. 050 525 2107 tai
Espoon reumayhdistys toimisto p. 040 589 4773

Helppoa Joogaa
ke klo 10.30-12.00 Tapiolan urheiluhalli
Järjestää
Espoon Sydänyhdistys
Lisätiedot Annukka Siro, p. 050 408 0949

Joogaa aikuisille
Ma klo 17–18 Lagstadin koulu
Järjestää Espoon Mielenterveysyhdistys
EMY
Lisätiedot ja ilmoittautuminen p. 050 310 7980 tai pirjo.heikkinen@emy.fi

Jooga
ma 17.30-19.00
Tapiolan palvelukeskus, Itätuulenkuja 4C
Järjestää
Pääkaupunkiseudun hengitysyhdistys
Lisätiedot p. 040 559 6833

Pilates
pe klo 9.30–10.30 Tuulimäen urheiluhalli, judosali
Järjestää 
Espoon nivelpiiri ja Espoon Reumayhdistys
Lisätiedot p. 050 525 2107 tai
Espoon reumayhdistys toimisto p. 040 5894 773

Pilates
ti klo 18.00-19.00 Ruusutorpan koulu
Järjestää
PKS Selkäyhdistykset
Lisätiedot p. 044 360 0201 tai toimisto@selkayhdistykset.fi


Palloilu, Kevät 2017


Futsal
ke klo 17.00-18.00 Mårtensbro skolan
Järjestää Espoon Mielenterveysyhdistys
EMY
Lisätiedot Kaj Järvisalo p. 050 552 1049 tai kaj.jarvisalo@emy.fi

Jalkapallo Karhut
Joukkue espoolaisille yli 16-vuotiaille kehitysvammaisille, naisille ja miehille.
Järjestää
FC Honka
Lisätiedot Pekka Leisti p. 0400 846 520, marjariitta.louhisto(at)gmail.com

Jalkapallojoukkue FC Askel -pelaamista ja hauskanpitoa
ma klo 15-16 Laaksolahden tekonurmi 1 -kesäkausi
ma klo 15.00-16.00 Laaksolahden halli - talvikausi 2.11. alkaen
ke klo 15-16 Keski-Espoon tekonurmi 1 -kesäkausi
Järjestää Espoon Mielenterveysyhdistys
EMY
Lisätiedot Kaj Järvisalo p. 050 552 1049

Maalipallo aloittelijoille ja I-divisioonapelaajille
Ti klo 17.00–18.30 Keskuspuisto Arlan toimipaikka
Lisätiedot Erkki Miinala, eki86@luukku.com, p. 044 291 2126

Pyörätuolikoripallo
ma klo 18.30-19.30 Leppävaaran liikuntahalli 
Järjestää
Tapiolan honka
Lisätiedot mina.mojtahedi(at)gmail.com

Salibandy kehitysvammaisille 
Järjestää
Espoon Oilers/Bears  
Lisätiedot Pekka Leisti p. 0400 846 520

Salibandy kehitysvammaisille; Specials, Specials I ja Specials II
ti 18.00-20.00 kaksi rauhallisen pelitemmon ryhmää, Tähtiniityn koulu
to 18.30-20.00 vauhdikkaat osaajat, Taavinkylän koulu
Järjestää
Espoon Kehitysvammatuki ry ja Westend Indians
Lisätiedot ja ilmoittautuminen p. 0400 811 123

Sulkapallo
ke klo 19.30–21 Meritorin koulun Sali
Järjestää Espoon Mielenterveysyhdistys
EMY
Lisätiedot Pirjo Heikkinen p. 050 310 7980

Sähly
ti klo 17–18 Koulumestarin koulu
to klo 18-20 Karakallion koulu
to klo 20.30-21.30 Omnian ammattiopisto
Järjestää Espoon Mielenterveysyhdistys
EMY
Lisätiedot Pirjo Heikkinen p. 050 310 7980

Unified -koris, kaikenikäisille tytöille, pojille, naisille, miehille
ke 18.30-19.30 Summahalli 2, Tapiolan urheilupuisto
su 14.45-16.00 Pohjois-Tapiolan koulu
Lisätiedot p. 050 542 3849,
panu.pedersen@tapiolanhonka.fi

Unified -koris, kaikenikäisille tytöille, pojille, naisille, miehille.
ti klo 18.30-19.30 Lintumetsän koulu, lintumetsäntie 10
UUSI TOIMINTA Maksuton kokeilukuukausi marraskuu 2016 tiistaisin 1.11.-29.11.
Joukkuetoiminta käynnistyy tammikussa 2017 10.1. alkaen. 
Järjestää:
Leppävaaran pyrintö Lepy ry
Lisätiedot: sini.tiainen15@gmail.com  ja marika.vilanen@lepy.fi  


 

 Kuntosalitoiminta ja Muut, Kevät 2017

Kaiken ikäisten keilaus
Leppävaara to klo 12.30-14.00 Bowl Circus Sello
Lisätiedot Jaakko Messala p. 040 733 4386, Lilja Mitlöhner p. 040 545 7078

Kuntosali
ke klo 17.30-19.00 Kannusillanmäen urheiluhalli (väestönsuoja)
Järjestää
Pääkaupunkiseuden diabetesyhdistys
Lisätiedot: marit.lassila@gmail.com tai p. 050 365 4966

Kuntosali
to klo 17.30–18.30 Kannusillanmäen urheiluhalli (väestönsuoja)
Järjestää
Espoon nivelpiiri
Lisätiedot p. 050 525 2107

Kuntosalivuoro
Kuntoilua hyvinvoinnin parantamiseksi
pe klo 16-17
Kannusillanmäen väestönsuoja
Järjestää
Espoon mielenterveysyhdistys EMY
Lisätiedot p. 050 310 7980 tai pirjo.heikkinen@emy.fi

Kuntosaliryhmä
ke klo 18.30-19.30 Olarin uimahallin kuntosali 
Järjestää
Pääkaupunkiseuden diabetesyhdistys
Lisätiedot marit.lassila@gmail.com

Punttipyörät liikkeessä -kuntosaliryhmä liikuntarajoitteisille miehille ja naisille
ke 18.15-19.15 Laurean ammattikorkekolun punttisali
Järjestää
Uudenmaan CP-yhdistys , Espin ry , Espoon liikuntapalvelut ja Laurean ammattikorkeakoulu

Purjehdus
Järjestää
Espoon pursiseura
Lisätiedot Matti Nirkko p. 0400 444 416

Sauvakävely
ma klo 18.00 Puolarmaarissa, Akilleksen maja
Lisätiedot esko.laaksonen(at)elisanet.fi p. 050 309 7271
ti klo 14.00 parillisina viikkoina. Tapiolan uimahallin edestä
ti klo 14.00 parittomina viikkoina. Espoonlahden uimahallin edestä
Lisätiedot sipsukoponen(at)hotmail.com p. 050 564 9365
ti klo 18.00 Leppävaaran urheilupuiston portilta 
Lisätiedot Pekka Kinnunen p. 040 550 4010
ti klo 18.00 Tuomarilan juna-asema
Lisätiedot Tuija Uusitalo p. 050 525 0509
Järjestää
Espoon Latu

Karate
parillisina viikkoina klo 16.30-17.15 Ruusutorpan koulu
Järjestää
Espin ry
Lisätiedot sanna.leppajoki@espinry.fi

Boccia
parittomina viikkoina klo 16.30-17.15 Ruusutorpan koulu
Järjestää
Espin ry
Lisätiedot sanna.leppajoki(at)espinry.fi

Boccia
ma klo 18.00-19.30 Meritorin koulu
Järjestää
Suomen CP-liitto ry
Lisätiedot tuula.koivula1(at)luukku.com,  p. 040 716 4539

Lasten ja nuorten liikunta, Kevät 2017

 

Erityisuinti
Järjestää
Cetus
Lisätiedot p. 044 751 1839,  erityisuinti@cetus.fi

Jalkapallo
FC Honka Erkka erityislasten ja nuorten joukkue
Järjestää
FC Honka
Lisätiedot Päivi Helander p. 040 773 5967, helander.paivi@gmail.com

Lasten touhuryhmä, alle 9-vuotiaiden liikuntavammaisten lasten perheiden touhuryhmä
su klo 15.30 - 17-00 Ruusutorpan koulu
Järjestää
Uudenmaan CP-yhdistys ja liikuntapalvelut
Lisätiedot Minna Sulanen, minnasulanen@suomi24.fi, p. 040 704 2513

Luistelukoulu erityisryhmä Mupetit
la klo 9.40–1o.20 Matinkylän jäähalli
Järjestää
Espoon Taitoluisteluklubi ry
Lisätiedot luistelukoulu@etkespoo.com

Salibandya kehitysvammaisille; Specials, Specials I ja Specials II
ti 18.00-20.00 kaksi rauhallisen pelitemmon ryhmää, Tähtiniityn koulu
to 18.30-20.00 vauhdikkaat osaajat, Taavinkylän koulu
Järjestää
Espoon Kehitysvammatuki ry ja Westend Indians
Lisätiedot ja ilmoittautuminen p. 0400 811 123

Tanssikerho Ankkuri näkövammaisille lapsille
ke 17.30-18.30 Tapiolan SOS lapsikylän tilat, metsäpirtintie 19
Järjestää
Näkövammaiset lapset ry
Lisätiedot hannasofia.makela@gmail.com, p. 040 709 6410

Voimistelun Ponnari-ryhmä
la klo 10.05–11.05, 11.10–12.10 ja 12.15–13.15 Tuulimäen väestösuoja
Järjestää
Espoon Telinetaiturit ry
Lisätiedot Shahlan Namiq p. 050 350 6100, tytot@espoontelinetaiturit.fi

Järjestääkö yhdistyksesi sovellettua liikuntaa, jonka haluisit näkyvän näillä sivuilla?
Ilmoitathan siitä anna.seppanen@espoo.fi