Pelastuslaitoksen johtokunnan jäsenet

Pelastuslaitoksen johtokunta / Räddningsverkets direktion 2017–2021

Puheenjohtaja / Ordförande                          

Kari Tolvanen, Kok., Espoo
kansanedustaja
kari.tolvanen@eduskunta.fi 

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Veera Ruoho, Kok., Espoo
valtiotieteen kandidaatti, poliisi,
kansanedustaja
050 512 2581
veera.ruoho@eduskunta.fi

Varapuheenjohtaja / Vice ordförande

Virpi Lohrum, Vihr., Siuntio                   

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Teija Hallenberg, Vihr., Vihti

Maija Aaltola, Kok., Lohja
rehtori
maija.aaltola@lohja.fi

Henkilökohtainen varajäsen
Jyri Mela, Kok., Lohja
maa- ja metsätalousyrittäjä
Mäntsälänkuja 14, 09430 Saukkola
050 569 3350
jyrimela@dnainternet.net
 

Risto Alén, Kok., Hanko
toiminnanjohtaja, yrittäjä
0400 852 923
risto.alen@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Anastasia Alén, Kok., Hanko

Sirpa Hyytiä-Hallenberg, SDP, Espoo

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Matti Viitasalo, SDP, Espoo

Jouko Kavander, SDP, Hanko
yrittäjä
040 703 2545
jouko.kavander@2me.fi

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Aila Pääkkö, SDP, Hanko

Juha Palin, Vihr., Espoo
myyjä
040 809 9807
jussi.palin@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Kimmo Runonen, Vihr., Espoo
Leilitie 1 C 27, 02230 Espoo
kimmo_runonen@hotmail.com

Kari Paunonen, PerusS, Espoo
ylivirastomestari, turvallisuuspäällikkö
0400 362805, 0400 505 126
karijuhanipaunonen@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Veikko Granqvist, PerusS, Espoo

Pirjo Silvan, Kok., Kirkkonummi

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Oiva Tyni, Kok., Kirkkonummi
Program Manager
oiva@gdprtech.com

Jens Tegengren, SFP, Kauniainen
aluemyyntipäällikkö
jens.tegengren@kauniainen.fi

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Gunnel Hellström, SFP, Kirkkonummi

Kaupunginhallituksen edustajat / Stadsstyrelsens representanter 2017–2018

Anders Portin, SFP
AFM, forstmästare,
verksamhetsledare
Mor Annas väg 1 D, 02710 Esbo
040 586 6179
anders.portin1@gmail.com

Varaedustaja / Ersättare
Nina Af Hällström, SFP
pol.mag/VTM,
verksamhetsledare/toiminnanjohtaja
Frisängsvägen 29 C, 02240 Esbo
045 650 3820, tj 050 368 3288
nina.afhallstrom@gmail.com