Varhaiskasvatusjaosto

Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnalla on varhaiskasvatusjaosto. Jaostossa on 13 jäsentä ja jokaisella on henkilökohtainen varajäsen. Jaoston jäsenet ja varajäsenet valitsee valtuusto.

Varhaiskasvatusjaoston tehtävät

  • tehdä opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnalle ehdotuksia ja esityksiä tehtäväalueensa painopisteistä, palveluiden tasavertaisesta saatavuudesta ja palvelutasosta,
  • tehdä opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnalle ehdotuksia ja esityksiä tehtäväalueensa kehittämisestä,
  • seurata palveluiden laatua ja huolehtia yhteistyöstä eri palvelutuottajien kanssa

Puheenjohtaja / Ordförande

Thure-Toivanen Tiina, Kok.
terveystieteiden maisteri, toimialapäällikkö
050 343 4034
tiina.thuretoivanen@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Herttaliisa Tuure, Kok.

Varapuheenjohtaja / Viceordförande

Harinen Tapani, SDP

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Vilppula Jari, SDP
jari.vilppula@gmail.com

Kimmo Metsä, Kok.
ylitarkastaja
Alaportti 4 A 10, 02210 Espoo
044 302 6847
kimmo.metsa@iki.fi 

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Tuomi Petteri, Kok.

Turunen Arto, Kok.
KTM, ekonomi
TAPIOLA
Metsäpirtintie 2 A 4, 02130 Espoo
050 487 3625
turunen.arto@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Silwal Santosh-Saagar, Kok.

Granfelt Erika, Kok.
koulutussuunnittelija
erika.granfelt@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Mania Alkhatib, Kok.

Lakovaara Leena, Kok.
musiikin maisteri, rehtori
SOUKANNIEMI
leena.lakovaara@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Kallio Anja, Kok.

Lahti Katja, Vihr. 
tuottaja
TAPIOLA
050 555 4649
kcjlahti@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Räsänen Heikki, Vihr.

Hagerlund Tony, Vihr.
valtiotieteiden maisteri, lähihoitaja 
verkkoviestintäpäällikkö
JUPPERI
Ojankulma 6 E, 02730 Espoo
050 544 3323
tony.hagerlund@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Vauhkonen Sami, Vihr.

Rosa Puhakainen-Mattila, Vihr.

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare 
Veera Lammi, Vihr.

Lahti Minna, SDP

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Aitola Minna, SDP

Henri Kuro, PerusS&Sit.
050 545 6919
henri_kuro@yahoo.com


Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Tiainen Jani, PerusS&Sit.

Kukkonen Mervi , PerusS&Sit.
eduskunta-avustaja
09 432 4050
mervi.kukkonen@eduskunta.fi

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare
Kauppi Piia, PerusS&Sit.
piia.kauppi@welho.com

Ragnvaldsson Peter, SFP

Henkilökohtainen varajäsen / Personlig ersättare 
Katja Helle-Kainulainen, SFP
 


Kaupunginhallituksen edustajat / Stadsstyrelsens representanter 2015–2016

Hyrkkö Saara, Vihr.
diplomi-insinööri
POHJOIS-TAPIOLA
040 719 7604
saara.hyrkko@vihreat.fi
www.saarahyrkko.fi
facebook.com/SaaraHyrkko    
twitter.com/SaaraHyrkko

Varaedustaja / Ersättare
Anthoni Mari, Vihr.
VTM, tiedottaja (MTi), yrittäjä
TAPIOLA
Hakamäentie 5 B, 02120 Espoo
040 539 0656
mari.anthoni@saunalahti.fi
www.marianthoni.fi
www.facebook.com/Mari Anthoni - Pehmeiden arvojen tiukka puolustaja 
twitter.com/Mari_Anthoni